Dezinfekce v těhotenství - Sanytol univerzální. Nemohla jsem tím nějak uškodit miminku?

Zodpovězené
7. únor 2021

Dobrý den, pane doktore,

měla bych na Vás otázku. Jsem těhotná, už 26. týden a při úklidu bytu používám různé dezinfekční přípravky. Máme totiž kocoura, který občas skočí i na kuchyňskou linku. Je jen domácí, takže by to mělo být v pohodě, já ale pro jistotu linku vždy otřu.

Používala jsem dezinfekční ubrousky s alkoholem, ty by měly být v pořádku. Manžel ale začal kupovat Sanytol univerzální a mě vůbec nenapadlo zkontrolovat, na jaké bázi to je. Dnes jsem zjistila, že jsou tam biocidy a že se to nemá dávat na plochy, které přichází do styku s potravinami. Hrozně mě to vynervovalo. Nadávám si za to.

Chtěla jsem se zeptat, zda jsem tím nějak nemohla poškodit miminko.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to víte, nejsem žádný toxikolog, ale kouknul jsem sem https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/16958... a myslím, že můžete být zcela klidná.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň