Kombinování doplňků stravy - Nosifol Forte Duo Aktiv, Magne B6 a L-Tryptofan s B6. Je to možné?

Zodpovězené
16. dub 2021

Dobrý den,

prosím, je možné kombinovat tyto tři přípravky?

Nosifol Forte Duo Aktiv, Magne B6 a L-Tryptofan s B6.

Snažím se otěhotnět, minulý rok jsem během půl roku 2x prošla zamlklým těhotenstvím, nyní již 6. cyklus od druhého potratu, leč zatím bezvýsledně. Vyšetření v CAR v pořádku. Proto užívám Nosifol. Po porodu dcery, což je 7 let zpět, se mi rozjela generalizovaná úzkostná porucha, jiný lékař určil panickou poruchu či latentní tetanii, díky tomu užívám Magne B6 forte.

Nyní, po druhém potratu, se mi zhoršily stavy (4 roky jsem byla úplně v pohodě, nikdy jsem neužívala AD), hlavně v době před MS a během, proto mi byl doporučen L-Tryptofan.

Zajímalo by mne, zda nevadí, že každý přípravek obsahuje vitamín B6 (Nosifol též B12), zda je možno se těmito vitamíny předávkovat.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vitamínu B6 (stejně jako všech ostatních vitamínů rozpustných ve vodě - tedy všechna "béčka") se nemusíte vůbec bát - tělo jakýkoli přebytek ihned vyloučí močí.

Spíš se divím, že s takovouto anamnézou užíváte tak málo folátů (quatrefolic 200 mcg je pouze 108 mcg čistého folátu, takže dohromady s listovkou máte 308 mcg folátů). Minimum "povinné" suplementace (dle doporučených postupů všude na světě i u nás) pro plánující těhotenství a těhotné jako maximální podpora proti vrozeným vadám (a tedy nepřímo i proti zamlklým potratům) je 400 mcg a maximum 800 mcg. Efektivním řešením by bylo například přejít na Fertipronu, kde efektivně dostanete 800 mcg folátů denně.

Držím palce, ať Vám to vyjde!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň