Melatonin v těhotenství. Jaký může mít vliv na vývoj plodu?

Zodpovězené
6. říj 2021

Dobrý den,

nevíte, prosím, jaký může mít Melatonin vliv na vývoj plodu?

Dlouhodobě trpím nespavostí, ale díky Melatoninu usínám do půl hodiny. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná. Gynekolog mi samozřejmě řekl, že v těhotenství je lepší vyvarovat se všem lékům. Problém je v tom, že poté, co ho vysadím nejsem schopná fungovat. Spím pak třeba 2-4 hodiny, jsem vyčerpaná a i přes velikou únavu mi dělá problém usnout. Po Melatoninu mi usínání nedělá problém a spím tvrdě, ráno jsem odpočatá. Všude na internetu píšou, že lze brát, pokud výhody převažují nad riziky.

Nevíte náhodou o jaká rizika může jít?

Jak moc mohu ohrozit vývoj plodu?

Nedokážu si představit, že bych měla ještě několik měsíců takto fungovat. Meduňka na mě nemá vůbec žádné účinky a toto je jediné, co mi pomohlo (nechtěla jsem užívat vyloženě prášky na spaní).

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku ještě medicína definitivně neumí, ale nedá se to doporučit - měla byste zkust kognitivně behaviorální terapii a samozřejmě pracovat na spánkové hygieně. Více například zde https://www.sleepfoundation.org/melatonin/pregn...

S pozdravem

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň