Vysoký cholesterol v těhotenství. Jakou mám dodržovat dietu?

Zodpovězené
13. zář 2019

Dobrý den,

dnes mi volala znepokojená OL, že mám cholesterol 6,7. Zná bohužel jen celkovou hodnotu. Že je to velmi moc a ať držím dietu.

Cholesterol v rodině máme zvýšený všichni, vím o tom. Bohužel nevím už, jak ho snížit. V těhotenství se mi dieta vůbec nedaří držet. Rozhodně neprasim, smažené skoro nejím a tučně maso už vůbec. Vajíčka také vynechávám. "Jen" si teď více potrpim na sladké, tím myslím, že si třeba každý den dám čtvereček čokolády a občas si dám ke snídani máslo nebo paštiku. Olej používam jen olivový. Jsem z toho nešťastná, ale být nyní jen na zelenině nezvládám...

Moc děkuji za radu!

Dobrý den,

(celkový) cholesterol 6,7 je sice více, než chcete, ale "nezabije" Vás během Vašeho těhotenství. Na Vašem místě bych ho až do porodu/přiměřeného konce kojení ignoroval.

Druhá věc je Váš jídelníček během těhotenství a Vaše váha/BM index - hlídejte si "správný" přísun potravy (pestrá, správné množství) a taky váhu/BMI. Pokud by byly tyto hodnoty vyšší/vysoké, mohlo by se Vaše těhotenství komplikovat (těhotenská cukrovka, příliš velké dítě a další a další). Ale s cholesterolem tyto věci nesouvisejí.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň