Dieta na játra - co můžu a nemůžu jíst?

atenka46
15. kvě 2015

Vzhledem ke zvýšeným jaterním testům mi dneska doktorka řekla ze mam držet dietu. Nicméně mi skoro nevysvětlila co tato dieta obnáší. Řekla mi jen ze nic Tučného, smazeného, sýry jen nízkotučné, mléko pry nevadí... Zbytek si pry mam zjistit sama na internetu (!!!)... Na internetu jsem našla různé nazory, někde píšou ze luštěniny, vajíčka, cibule a česnek absolutně ne, jinde zas ze naopak to jatrům pomáhá... Je tady nekdo kdo ma zkušenost? Nerada bych něco zanedbala, ale taky vzhledem k mému metabolismu vim, ze začnu rychle hubnout kdyz úplne vyradim veškeré tučné jídla...
Jinak doktorku bych velmi rada změnila, ale bohužel nemuzu :(

lv
15. kvě 2015

Kup si Ostropestrec Mariánský, jedno jestli čaj, výtažek..obnovuje játra, vynikající bylina.
Diétu - tuk ne, čokoláda ne, jako ne, uzeniny ne, no a mé z toho bližší, že bez česneku a cibule = těžko v něčem varenem budou. A absolutně striktně bez alkoholu.

mysonek
15. kvě 2015

@atenka46 ono v poslední době se jaterní dieta zas tak nehrotí. Určitě vůbec žádný alkohol a vynechat vše smažené, přepalované tuky jsou extrémně nezdravé i normálně, navíc při poruše jater. Jinak tuk úplně vynechat nejde, navíc když jsi těhotná tak musíš jíst pestře. Nízkotučné sýry to je jako co? Třeba 20% eidam bude obsahovat víc škodlivin než normální 30%, také nízkotučné jogurty jsou plné dochucovadel, které škodí víc než ten tuk. Takže jez co je zdravé a vynech jen hodně tučné potraviny jako smetana, nějaké tučné zákusky, tlusté maso....Ale jinak se v jídle neomezuj. Vajíčko si klidně dej. Také dávej pozor na léky, třeba Paralen je pro játra toxický, i když ho spousta lidí považuje za naprosto neškodný. Stejně tak některá antibiotika. Takže pokud bys třeba potřebovala antibiotika tak to musíš říct, že nemáš v pořádku jaterní testy...

atenka46
autor
15. kvě 2015

@mysonek no ja se nad tema nízkotučnyma syrama taky pozastavila. Nízkotučné výrobky vůbec nejím, protože vim ze nejsou zdravé a navic uz nemají ani žádné vitaminy, vapnik a tak... Docela me to překvapilo protože jim celkem zdravě... 😒 no nic vynechat máslo a smetanu ( na te jsem si poslední dobou pravda docela ujížděla) vůbec nic smazeného a na par tydnu si dam oddech od jakéhokoliv Tučného masa a pokusím se přežít na krutím a kurecim a uvidime jak dopadnou příští odběry...
A nevíte jak je to s tema lusteninama?
@lv ostropestrec zkusím! Dekuji!

frantiska85
15. kvě 2015

Určitě zkus ten ostropestřec. V létě jsem prodělala zánět jater, nevysvětlilo se čím to bylo a ostropestřec mi to srovnal do měsíce.

linusha
15. kvě 2015

Při jaterní dietě mi bylo doporučeno - jíst pravidelně alespoň 5x za den, žádný alkohol, omezit tuky na minimum, nejíst zelí, kapustu, květák a česnek, čerstvé pečivo, kynuté potraviny, paštiky, masové konzervy, kořeněné potraviny, různé dresinky, tatarské omáčky, kečup, hořčice, sladkosti - hl. čokoládu a všeobecně potraviny s vysokým obsahem tuků - smetany, jogurty s vysokým podílem tuku, omezit potraviny které nadýmají což jsou např. luštěniny, též omezit uzeniny - povoleny jsem měla jen takové kde byl vysoký podíl masa, omezit kávu, nepoužívat umělá sladidla, sádlo
Doporučeny mi byly potraviny s vlákninou - hlavně ovoce a zelenina, jogurty s živými kulturami, maso připravované spíše ve vodě (maso hlavně hovězí, jehněčí, telecí, krůtí a některé druhy ryb). Jinak výtažky nebo čaj z ostropestřece

mysonek
15. kvě 2015

@atenka46 tak maso si klidně dej i hovězí, to je také málo tučné. Chleba s máslem s klidně namaž, je to lepší než margaríny. Co se týče luštěnin, cibule, česneku, kapusty a pod... tak to bude spíše u žlučníkové diety. Tam to dráždí žlučník a pokud tam má někdo kameny, tak to může způsobit koliku. Jen u jater si nedovedu představit, že by to vadilo. Samozřejmě vynechat uzeniny, ale ty jsou samy o sobě nezdravé. Jako nejsem hepatolog, jen internistka, ale v poslední době se přísná jaterní dieta moc nedává, spíše se doporučuje tzv. volná jaterní dieta, což je právě taková zdravá strava s absolutním vynecháním alkoholu. Navíc v těhotenství nemůžeš vynechat tuky, to nejde. Když vynecháš tuky, nebudou se vstřebávat vitaminy. To je prostě nesmysl.

zindy
17. kvě 2016

Co jsem zjistila ze mam trochu horsi jaterni testy tak jsem si anto davama pozor a radeji jsem spise zvonila detox tela, abych se poradne vycistila od vsech skodlivin a pak to bylo ok

julisa88
18. čer 2016
Uživatel julisa88 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od julisa88.

Manzel si nato koupil lipovitan.cz, taky mu dopadli trochu horsi testy, prestal i kvuli tomu pit tvrdy alkohol a chtel se trochu vycistit, predci jen uz kvuli veku

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru