Hlídání dětí odloučených rodičů. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
13. srp 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mi nemůžete pomoci. Moje kamarádka se rozešla s partnerem - otcem jejich dítěte. Nebydlí spolu teprve pár týdnů. Proběhl soud o dítě, bylo svěřeno kamarádce a partner jej může poměrně hodně vídat. Problém ale je, že třeba naposledy, když bylo u něj, partner si odešel na tajnou brigádu (o které se samozřejmě nezmínil při výpočtu alimentů) a dítě, školkového věku, nechal doma se svou novou partnerkou. Moc dlouho novou partnerku nejspíš nezná, když jsou rozejití teprve pár týdnů. Kamarádka neví, kdo to je, ale ví jen, že u něj pak přespala (v ložnici). Den a půl tedy její dítě hlídala naprosto cizí osoba. Kamarádce se to samozřejmě nelíbí.

Má nějaká práva?

Může nechat od soudu schválit seznam osob, které mohou dítě hlídat?

Nebo do dohody dopsat dokonce to, že hlídat smí pouze otec a pokud nemůže, tak jednoduše dítě vrátí mamince?

Děkuji

Dobrý den,

taková úprava není zcela běžná, i když pokud by šli na soud s dohodou, mohl by k tomu přihlížet. Nicméně stejně ani pak není záruka, že dítě nebude hlídat někdo jiný, komu otec péči o dítě věří. Ideální je se v klidu domluvit, pokud by otec opravdu pochopil, že je matce taková situace nepříjemná, třeba by k tomu příště nedošlo.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441