Otcovství. Kdo by měl v tomto případě požádat soud?

Zodpovězené
27. črc 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda v mém případě má smysl iniciovat změny, nebo raději počkat na rozhodnutí manžela.
Jsem vdaná od r. 2012, nyní jsme oba v zahraničí, kde žijeme odděleně. Já jsem otěhotněla s jiným partnerem a budu se vracet zpět do ČR. Vím, že v RL bude můj manžel. Nebudu mít problém od něj získat prohlášení, mé prohlášení, ale nedostanu prohlášení od biologického otce, protože nemá zájem o otcovství, plus není občan ČR. Nechci ale ponechat manžela v RL.

Kdo by měl v tomto případě požádat soud?

Manžel bude nadále žít mimo ČR, čímž bude vše více komplikované. Mně se jedná především o to, abych měla možnost čerpání sociálních dávek jako svobodná matka a samozřejmě nechci, aby stát vyžadoval toto po mém manželovi. Biologický otec je občan Chile, nyní žijící v jiné zemi.

Jaké jsou možnosti v tomto ohledu něco vymoci, obzvláště, pokud nemá majetek on, ale pouze jeho rodina?

Děkuji

Dobrý den,

v případě manželství je za domnělého otce považován manžel, a to až do doby, dokud to nezačne rozporovat. Pak určí otce testy otcovství. S ohledem na to, že je otec dítěte cizinec, byste se musela obrátit na Úřad pro mezinarodněprávní ochranu dětí v Brně. Na sociální dávky máte nárok tak či tak, pokud splníte konkrétní podmínky (uvedeno pro každý příspěvek/přídavek na stránkách České správy sociálního zabezpečení). Jako svobodná matka máte nárok na výživné, to Vám však musí platit otec dítěte, a ideálně na základě rozsudku o výživném.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441