Výživné a střídavá péče. Má bývalý přítel šanci?

Zodpovězené
21. bře 2021

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat. Žádala jsem o zvýšení výživného na soud. A jak to zjistila od bývalého přítele přítelkyně, tak mi začala psát, že oni požádají o střídavou péči. Syna viděl bývalý přítel naposled, jak mě půl roku. Od té doby ho neviděl a syn ho vůbec nezná. Mám i e-mail, jak jsem si psala se sociální pracovníci, že neposílá alimenty a nemá vůbec snahu ho vidět.

Myslíte, že má šanci na střídavou péči?

A má na výživném i exekuci. Mám z toho hrůzu. Syn má ADHD a nevím, jak by to zvládl. Ten nechce být sám ani u babičky. Tak nevím, zda-li by dal střídavou péči.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

střídavá péče by měla být ze strany soudu nařízená pouze na základě dohody obou rodičů, avšak případný nesouhlas jednoho rodiče nemůže zabránit tomu, aby se o dítě nemohl starat i druhý rodič. Soud vždy rozhoduje v nejlepším zájmu dítěte a posuzuje každou situaci jednotlivě. Vzhledem k uvedeným skutečnostem by zřejmě pro vašeho syna s tímto typem onemocnění nebyla střídavá péče úplně vhodná. Nelze přesně určit rozhodnutí soudu, ale doporučujeme vám argumentovat tím, že otec neplnil/neplní řádnou vyživovací povinnost, která je stanovena dle rozsudku. Tato informace by mohla snížit jeho šance na dosáhnutí střídavé péče.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441