Výživné na dospělé studující děti. Jak se bude posuzovat za níže uvedených podmínek?

Zodpovězené
12. únor 2024

Dobrý den,

jak se zorientovat v situaci, kdy otec platí výživné svým studujícím dospělým dětem (16 a 24 let) v dohodnuté výši, ale rozsudek k tomuto není?

Jak se bude posuzovat výše výživného, pokud se otec ožení a v nové rodině jsou již další děti?

Bude se posuzovat příjem obou manželů, nebo jen otce a matky vyživovaných dětí?

Má nějaký vliv na situaci skutečnost, že děti bydlí samostatně (bez otce a matky)?

Děkuji

Dobrý den,

pokud nemáte k výživnému rozsudek, je jen na Vás, jak se dohodnete, pokud ale například otec s částkou nebude souhlasit a přestane platit, částka je nevymahatelná.

V některých případech může nový sňatek a narození dalších dětí ovlivnit hodnocení výše výživného. Některé soudy mohou zohlednit celkový příjem nové rodiny při posuzování schopnosti otce poskytovat výživné.

Některé soudy mohou zohlednit příjem obou manželů při posuzování výše výživného.
Může být vzato v úvahu, kolik z celkového příjmu je k dispozici pro výživné dětí.

Skutečnost, že děti bydlí samostatně, může mít vliv na posuzování výživného, ale to závisí na konkrétních okolnostech.

Při dohodě je ale vše na rozhodnutí Vás. Pokud ale budete chtít řešit výživné soudně, záleží na soudu, jak rozhodne. Všechny tyto uvedené otázky ale bere v potaz.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441