Výživné po skončení školy. Jak dlouho musím ještě platit?

Zodpovězené
16. črc 2020

Dobrý den,

syn má 21 let a letos ukončil školu v červnu. Dál studovat nechce.

Jak dlouho mu ještě musím platit výživné? Do června nebo září, nebo než si najde práci?

Kvuli koroně mám i problém s placením a nehodlám se dostat do dluhové pasti.

Poradíte mi?

Tonda

Dobrý den,

toto bohužel není zákonem jasně stanoveno. Vyživovací povinnost končí ukončením studia, pokud tedy již syn opravdu dále studovat nebude, vyživovací povinnost zaniká a měl by si najít práci nebo se přihlásit na pracovní úřad. Pokud má potvrzení o studiu, je na něm uvedeno, do kdy platí, a do té doby má status studenta a měl by mít na výživné nárok.

Platí tedy, že vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Pokud ukončí studium v červnu a pak ještě v červenci a srpnu si užívá prázdnin, které náleží ke školnímu roku, pak má na výživné nárok. Pokud by ale začalo dítě pracovat (v červenci nebo v srpnu), nárok již ztratí. Pokud by naopak nepracovalo ani v září a dále, pak se posuzuje, z jakého důvodu nepracuje a není schopno se samo živit a zda dělá maximum pro to, aby bylo výdělečně činné.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441