Je otec povinný platit výživné po skončení střední školy?

Prosím poraďte,manžel má z prvního manželství syna, který tímto rokem končí střední školu. Na VŠ si přihlášku nepodal. Moje otázka - do kdy je povinen můj muž (jeho otec) povinen platit výživné - jestli je skončením jeho studia, tudíž po maturitě a už se nekouká na to, zda to dítě má zajištěné zaměstnání nebo např.nastoupí na úřad práce... ? Nebudu psát,jak si to myslíme my, abych neovlivňovala Vaše názory. Moc Vám děkuji.

pajenka
19. dub 2013

Pokud je plnoletý a dál nestuduje, vyživovací povinnost končí

zamilovanadonej
19. dub 2013

Takhle: otec je povinen hradit výživné, pokud není syn schopen se sám uživit. Minimálně tedy musí platit do konce tohoto srpna, jelikož i přes prázdniny má syn status studenta.Pokud od září nenastoupí do školy, ale na ÚP, dá se čekat, že podporu v nezaměstnanosti nedostane. No, a tam je to sporné- bez podpory se živit sám nedokáže. POkud ale najde práci, vyživovací povinnost končí. To samé, pokud by měl přes léto brigádu s dostatečným výdělkem-otázkou je, jak prokázat, že má brigádu a uživí se sám. 😒

speedygon
19. dub 2013

otec si má podat žádost o ukončení vyživovací povinnosti z důvodu, který uvádíš...soud si potom vyžádá informace přímo od syna:jestli tedy již dále nebude studovat, zda má nějaký příjem,atd. Syn vše musí doložit. Bohužel brigády či zaměstnání bez smlouvy zjistit nejdou, tudíž by musel dál platit výživné. Prostě dokud není nějaký oficiální příjem, tak se výživné platí. Snad to píši správně. Přítel to měl podobně, akorát dcerunka dlouho tajila, že již maká. Doložila to až po 8mi měsících. Pokud by výživné pobíral syn neoprávněně a bylo mu to prokázáno, je zapotřebí podat žalobu o neoprávněné obohacení(či jak je ten správný termín) a syn by vše musel vrátit.
Snad jsem to napsala správně a nějako srozumitelně 😅

ria80
19. dub 2013

@pitruskaskarolinkou Ano, je to tak, je potřeba si podat žádost o ukončení vyživovací povinnosti, jiná hranice automatického ukončení stanovena není.

jop
13. kvě 2013

@pitruskaskarolinkou je to tak, jak říká zamilovanadonej. Neplatí, že s koncem studia je automaticky konec výživného. Je to vždycky na posouzení soudcem, kdy je a není dítě schopno se samo živit. Udělala bych to tak, že bych požádala soud o ukončení vyživovací povinnosti někdy na podzim. Jednání bude stejně nejdřív za další 2 měsíce a to už by syn mohl mít práci. Když to soud zamítne, není problém to za pár měsíců podat znova.

dukke
8. bře 2014

Dobrý den, mám dotaz. . Otec platil výživné na obě děti 3 000 Kč měsíčně. Náhodou jsem se dozvěděla , že jeho čistý příjem činní 17 000 Kč + brigády. Můžu žádat zpětně o doplacení výživného ?
Děkuji

balalin
8. bře 2014

Do konce srpna, kdy má statut studenta... respektive, jsem neslyšela, že by někdo platil alimenty dítěti na ÚP.

andelka
11. bře 2014

@dukke myslím že ano, 3roky zpětně.

kanuflaz
21. zář 2014

dobry den chtela bych se zeptat ,muj znamy po rozvodu uz 5 let plati na deti alimenty po 3000 kc na kazde dite ma 2 deti uz dospele ..ikdyz mu byli u sodu urceny 2500 na kazde dite daval jim po 3000,kc .jeho starsi syn uz pracuje a dcera skoncila stredni skolu a sla studovat na vš...je ji 20 let ...ZNAMY ma sve deti rad ale ty ho po cely cas vyuzivaji ,ziji s matkou ,ktera se uz po druhe vdala ...ma je ve sve peci ..znamy jim celych 5 let pravidelne plati alimenty a pritom jim kupuje co potrebuji obleceni ,dava jim kapesne kolik si reknou a je to do 1000,kc mesicne plati jim telefony a zivotni pojistky i kdyz by nemusel...ony se vsak k nemu chovaji strasne jenom ho obiraji o penize na popud sve matky ...chtela bych se zeptat ted mu dcera volala ze at ji dava 6000kc mesicne protoze navstevuje vysokou skolu a potrebuej se oblekat ...chtela bych se zeptat zdali je povinen ji to platit kdyz jeste po mi o ji dava penize ..on se strasne trapi protoze vi ,ze ho vyuzivaji ale nema to srdece ji odmitnout ,trapi to vsechny v jeho okoli ,ze je takovy a s prominutim ho vyuzivaji a on stim nic nedela ,jenom porad pracuje a to na ne aby jim mohl davat co po nem chteji...nevim jak mu pomoct kam by se mel obrati at vi co ma delat na co ma pravo ...dekuji za radu

konidana
21. zář 2014

@zamilovanadonej Po ukončení střední školy určitě nemá status studenta. Viz povinnost platit zdr. pojištění, které jsem, mezi maturitou v červnu a zápisem na VŠ v září, musela doplatit. Ale s alimenty možná lze brát i ty prázdiny...

konidana
21. zář 2014

@kanuflaz Když má soudně určenou výši alimentů, tak podle mně nemusí dát ani korunu navíc. Případně nechat znovu soudně učit výši alimentů v nové situaci (změna školy)

j.a.n.i
22. zář 2014

@kanuflaz Tak zejména má právo neplatit nic navíc, než kolik jsou určené alimenty. Plus rozhodně nemusí platit alimenty na pracujícího syna, pokud k tomu nestuduje jako denní student.

thom70
2. pro 2014

@jop Vyživovací povinnost zaniká ze zákona, tedy není třeba, aby ji rušil soud. Pouze v případě, že by ukončení plateb výživného vyvolalo nějaké konflikty, můžete u soudu žalovat o zrušení povinnosti platit výživné.

vendys70
10. čer 2015

Chtěl bych se zeptat, jak je to s placením výživného, když dcera 21 let dokončila nadstavbové studium, ale nezvládla u maturity didaktické testy s čj a nj, takže v září bude opravovat, ale už od tohoto měsíce pracuje na smlouvu. Jsem povinen až do doby té opravné zkoušky nadále výživné dceři hradit?

nikollastr
18. lis 2016

Dobrý den, mam takoví dotaz je mi 20 a ještě studují jsem v 7 týdnu a přítel se na mě vykaslal a tak me zajim jak me bude platit alimenty když také studuje.Děkuji za odpovědi

hellokitty93
20. únor 2017

Dobrý den, mám dotaz. Můj otec má syna, kterému je už 20 let, má vyucni list. Platil na nej alimenty 3000kc měsíčně. Nyní nám přišel domu dopis od jeho matky, ze nastoupil na další školu na obor prodavač. Je zcela zrejme, ze na školu nastoupil jen kvůli potvrzení, aby byl vedeny jako student a dostával dal alimenty. Ovšem my víme, ze do školy denně nedochází. Škola je soukromá a jak jistě víte jak to tam chodí, tak stačí když měsíčně platí a nemusí tam skoro chodit. Víme, ze chodí do práce, pracuje jako automechanik, ale nemá tam smlouvu. Je nějaká možnost to soudně řešit, aby otec nemusel na nej už platit? Předem moc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
20. únor 2017

@hellokitty93 No, možnost je, akorát by to chtělo mít sehnané celkem pádné důkazy o té práci načerno... pak možná sám uzná, že soudní řešení není to pravé ořechové...

hellokitty93
21. únor 2017

@j.a.n.i moc dekuju za odpověď. Myslíte ze najmuti soukromého detektiva by pomohlo? Nebo by nám to spíše uškodilo?

j.a.n.i
21. únor 2017

@hellokitty93 Těžko říct, praktickou zkušenost nemám, nikdy jsem načerno nepracovala, takže netuším jakým způsobem to někomu prokazovat.

natasha95
7. srp 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tatínek na mě platil alimenty než jsem vystudovala střední školu a následně hned začala pracovat. Nicméně mám i sestru ta bude mít za pár dní 18 let ale už víc jak rok a půl nechodí ani na střední školu. Nehledá si ani práci, ani brigádu nic. Nemá zájem ani o nastoupení do školy. Tatínek na ní celou dobu platí alimenty. Nevíte jak to je když dovrší 18 let? Chápu že alimenty by měl platit do doby než bude výdělečně činná, ale když už nechodí do školy ani si nehledá žádnou práci není zde nějaká výjimka? Musel by podávat soudně žádost o ukončení alimentů i když ona očividně nebude výdělečně činná? A není to ještě tak že po určité době co nechodila do školy na ní nemusel ani platit? Díky předem za vaše odpovědi 🙂

maok1
12. čer 2018

Dobrý den , chci se dotázat. Dcera studuje VS kombinovaně . Pokud studium případně ukončí , jakým způsobem dát vědět otci , když nevíme kde se zdržuje a nemáme kontakt . s dětmi kontakt neudržuje , ani se mnou , posílá přes banku jen to , co má určené . Děkuji 🙂 za radu ..

j.a.n.i
13. čer 2018

@maok1 Asi bychu platbu poslala zpet a do zpravy pro prijemce dala, ze dcera dostudovala.