Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zvýšení výživného na dítě. Otec je cizinec. Nepracuje. Jaké jsou šance?

Zodpovězené
5. čer 2019

Dobrý den, mám dotaz.

Přijdu si bezradná. Otec mého dítěte je cizinec, byli jsme svoji 5 let a nyní jsme 4 roky rozvedeni. Při rozvodu jsme se domluvili, že bude přispívat na důležité věci pro syna. Díky tomu jsem u alimentů kývla na 2 tisíce a ty mu tedy soud určil. Kývla jsem na to z důvodu, že tvrdil, že bude pomáhat finančně s kroužky, a o náklady se budeme dělit. Bohužel domluva trvala krátce. Syna může vídat kdykoliv, ale nemá zájem. Ani netelefonuje a ani se neptá. Alimenty pošle občas a někdy i nižší. Když žádám o finanční pomoc vzhledem k tomu, že syn jde letos do školy, má od 3 let problémy s očima, a to pomalu každých 6 měsíců musíme měnit dioptrie v brýlích a celkově se jeho náklady zvedly, tak mi vždy odpoví, že finance nemá a ani mít nebude, že si mám pomoc sama, že to není jeho věc. Já jsem po náročné operaci ruky a již několik měsíců jsem odkázaná na nemocenskou. Bez pomoci blízkých bych na tom byla opravdu zle. Jenže exmanžel se odstěhoval do Německa, znovu se oženil a má dvě děti-dvojčata. A mě tvrdí, že nepracuje, a že se musí postarat o své syny (bohužel našeho syna do toho nezahrnuje) a já si jeho tvrzení nemohu nijak potvrdit. Tvrdí mi, že má problémy se získáním pobytu (celé 4 roky) a že nemůže do ČR ani přijet, že nesmí...

Začínám být bezradná. Nevím na koho se obrátit a jestli to má vůbec cenu?

Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

naprosto chápu Vaši situaci a ze zkušenosti víme, jak je těžké, když otec nepřispívá a nezapojuje se do východy dítěte a určitě to cenu má. Pokud Vám neplatí, nebo platí menší částky, dluh můžete vymáhat. Pokud je zjištěno, že dlužník nežije v ČR a nemá v ČR ani žádný majetek, exekutor dluh v zahraničí vymáhat nemůže (a to ani na Slovensku). V takovém případě máte možnost se bezplatně obrátit na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který se na základě vaší výzvy pokusí s příslušnými úřady dané země domluvit, aby věc začaly řešit.

Samozřejmě máte také nárok každé dva roky na zvýšení alimentů, stačí požádat u soudu. V případě, že není schopen alimenty pro dítě zajistit, přechází vyživovací povinnost ve většině případů na prarodiče či další předky dítěte (platí, že příbuzní vzdálenější mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li tuto povinnost plnit příbuzní bližší). Bohužel toto nebývá řešením, výživné se poté určuje soudně na prarodiče z obou stran.

Budeme držet palce.


Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441