Zvýšení výživného na dítě. Otec je cizinec. Nepracuje. Jaké jsou šance?

Zodpovězené
5. čer 2019

Dobrý den, mám dotaz.

Přijdu si bezradná. Otec mého dítěte je cizinec, byli jsme svoji 5 let a nyní jsme 4 roky rozvedeni. Při rozvodu jsme se domluvili, že bude přispívat na důležité věci pro syna. Díky tomu jsem u alimentů kývla na 2 tisíce a ty mu tedy soud určil. Kývla jsem na to z důvodu, že tvrdil, že bude pomáhat finančně s kroužky, a o náklady se budeme dělit. Bohužel domluva trvala krátce. Syna může vídat kdykoliv, ale nemá zájem. Ani netelefonuje a ani se neptá. Alimenty pošle občas a někdy i nižší. Když žádám o finanční pomoc vzhledem k tomu, že syn jde letos do školy, má od 3 let problémy s očima, a to pomalu každých 6 měsíců musíme měnit dioptrie v brýlích a celkově se jeho náklady zvedly, tak mi vždy odpoví, že finance nemá a ani mít nebude, že si mám pomoc sama, že to není jeho věc. Já jsem po náročné operaci ruky a již několik měsíců jsem odkázaná na nemocenskou. Bez pomoci blízkých bych na tom byla opravdu zle. Jenže exmanžel se odstěhoval do Německa, znovu se oženil a má dvě děti-dvojčata. A mě tvrdí, že nepracuje, a že se musí postarat o své syny (bohužel našeho syna do toho nezahrnuje) a já si jeho tvrzení nemohu nijak potvrdit. Tvrdí mi, že má problémy se získáním pobytu (celé 4 roky) a že nemůže do ČR ani přijet, že nesmí...

Začínám být bezradná. Nevím na koho se obrátit a jestli to má vůbec cenu?

Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

naprosto chápu Vaši situaci a ze zkušenosti víme, jak je těžké, když otec nepřispívá a nezapojuje se do východy dítěte a určitě to cenu má. Pokud Vám neplatí, nebo platí menší částky, dluh můžete vymáhat. Pokud je zjištěno, že dlužník nežije v ČR a nemá v ČR ani žádný majetek, exekutor dluh v zahraničí vymáhat nemůže (a to ani na Slovensku). V takovém případě máte možnost se bezplatně obrátit na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který se na základě vaší výzvy pokusí s příslušnými úřady dané země domluvit, aby věc začaly řešit.

Samozřejmě máte také nárok každé dva roky na zvýšení alimentů, stačí požádat u soudu. V případě, že není schopen alimenty pro dítě zajistit, přechází vyživovací povinnost ve většině případů na prarodiče či další předky dítěte (platí, že příbuzní vzdálenější mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li tuto povinnost plnit příbuzní bližší). Bohužel toto nebývá řešením, výživné se poté určuje soudně na prarodiče z obou stran.

Budeme držet palce.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441