Druhý porod - strach. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
3. led 2021

Dobrý den,

jsem podruhé těhotná a dnes jsem 37+0. První dcera se narodila akutní sekcí a měla jsem po porodu potíže se s tím smířit. Rodila jsem dlouho a ke konci byla sekce asi vysvobozením. Přemýšlela jsem potom, co se stalo a proč jsem ji neporodila přirozeně apod.

Teď čekám druhou dceru. Ve FN mi byl nabídnut porod císařským řezem rovnou. Nejdříve jsem odmítala, ale začínám teď přemýšlet, jestli spontánní porod vůbec zvládnu. Nevím, jaké to je. U první dcery jsem cvičila s aniballem a měla jsem pocit, že jsem připravena. Teď jsem zatím cvičila dvakrát a mám z toho opačné pocity. Najednou mám pocit, že to nemůžu zvládnout. U první dcery jsem během porodu ztratila hodně krve, do toho ten dlouhý porod zakončený sekcí. Dostávala jsem po porodu transfúze a celkově jsem těžko snášela poporodní stavy.

Do tohohle těhotenství jsem šla s tím, že porod bude krásný a přirozený, ale i teď po tom cvičení s aniballem o tom začínám pochybovat. Navíc moje švagrová měla podobný scénář. První porod akutní sekce a druhý měla plánovaný CS a nakonec ji vzali rodit normálně. Dceru z ní tahali kleštěmi a nevím, čím vším. Porod hrozný a potrhaná byla tak, že ji přes hodinu a půl šili. Přestavám v sobě cítit takovou tu vnitřní sílu a říkám si. jestli není lepší jít na plánovaného císaře. Minule jsem po císaři byla sice zničená, ale bylo to po x hodinách náročného porodu apod. Nevím, jestli jít na císaře není tak trošku “srabactví” a pohodlnost 🤔. Na druhou stránku strach z toho, že to dopadne zase úplně jinak než jak jsem si představila a vysnila, je silný. U první jsem si též představovala. jaký budu mít krásný porod a položí na mě moje miminko...
Jsem teď hrozně na rozpacích...mám sice ještě čas se rozmyslet, ale....

Chodím k PA a snažím se na porod připravit, ale stejně v sobě zatím takový ten “dobrý” pocit nemám.

Děkuji za názor.

Dobrý den,

děkuji za sdílení Vašeho příběhu. Jakkoliv se rozhodnete dle svých pocitů, svědomí, dle srdce, je v pořádku. Pokud máte velký strach z porodu, pak Vás strach může u porodu svázat a porod nemusí opět dopadnout dle Vašich představ. Máte možnost zkusit svůj strach z porodu zpracovat se svou porodní asistentkou, terapeutem, pokud strach neodejde, pak je v pořádku i to, že se rozhodnete pro císařský řez, který pro Vás bude přijatelnější cestou. Věřím, že možná rizika této operace znáte a rozhodnete se i informovaně. Není pouze jedna cesta ta správná a Vy se určitě vydáte tou, která je pro Vás nejvíce přijatelná.

Přeji Vám vše dobré.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová