Infarkt placenty. Dá se tomu předejít v dalším těhotenství?

Zodpovězené
31. říj 2019

Hezký den,

mám dotaz na celkem citlivé tema. Těsně před porodem, normálně byly kontrakce a byly citit i pohyby, najednou miminko zemřelo, žádná srdeční akce. Dle pitvy infarkt placenty. Prý tam jde o vteřiny a nelze nic dělat. Nikde k tomu nic víc nelze vyhledat.

Chci se zeptat, dá se tomu jakkoliv předejít v dalším těhotenství? Byla možnost udělat něco lépe, jinak? Lze poznat, že se k tomu opět schyluje?

Moc děkuji.

Dobrý den,

je mi velmi líto vašeho příběhu. Bohužel, jsou situace, které se nedají dopředu ovlivnit a mezi ně patřila i ta vaše.Nejčastější příčinou úmrtí dítěte v děloze je nedostatečná funkce placenty. Léčba infarktů placenty není možná. Mnohé infarkty nemusí být pro dítě nebezpečné, některé mouhou způsobit jeho opožděný vývoj, tzv. růstová restrikce plodu. Při velkých centrálních infarktech placenty však může nastat chronická intrauterinní hypoxie až smrt dítěte.
Důležitá je primární prevence rizikových faktorů ze strany matky hlavně u matek - kuřaček, tedy ukončení kouření. Klíčové v dalším těhotenství je pečlivé sledování těhotenství ultrazvukem a event. správné načasování porodu.Opatrujte se.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová