Je vhodné podat ženě s astmatem při porodu oxytocin?

Zodpovězené
7. pro 2018

Krásný podvečer.

Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné, podat ženě s astmatem při porodu oxytocin? Zpětně si vzpomínám na první porod, kdy všechno probíhalo celkem normálně do doby, než mi toto píchli. Od té doby se mi začalo hrozně špatně dýchat a nakonec si díky tomu posledních pár hodin ani nepamatuji. Vím, že mě pořád někdo profackovával s tím, že mám dýchat.

A ještě otázka ke stejnému tématu. Moje plicní lékařka mi říkala, že by bylo dobré, kdybych si nechala dát epidurál, právě kvůli tomu dýchání. Jen nevím, co tím myslela?

Dobrý den,

s jakýmikoliv léky u porodu by se mělo zacházet s velkou opatrností, je možné, že jste měla alergickou reakci na tento lék, ale to je pouze domněnka. Při aplikaci oxytocinu dochází k mnohem silnější intenzitě děložních kontrakcí, pro ženu tedy mnohem bolestivějšímu průběhu porodu, často se proto aplikují další léky - analgetika, opiody, které mají také možné vedlější účinky. Nevím, proč vám lékařka doporučovala zrovna epidurál kvůli astmatu, to je vhodné probrat spíše s anesteziologem.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová