Křížové bolesti. Dá se jim nějak předejít?

Zodpovězené
2. bře 2020

Dobrý den,

čeká mě 4. porod. Porodu jako takového se nebojím, ale u každého porodu jsem měla křížové bolesti, které byly tak obrovské, že jsem vůbec nemohla vnímat bolesti břicha. Přijde mi, že se s každým porodem stupňují. Ke konci jsem ani nevěděla, kdy mám kontrakci, protože mě bolesti v zádech úplně paralizovaly. V pauzách mezi kontrakcemi jsem si ani nevydechla, bolest byla nepřetržitá. Prosila jsem něco na bolest v zádech, ale nic mi nedali. Pouze nějakou kapačku, po které jsem byla jak zfetovaná.
Bolesti v kříži mě braly snad ještě měsíc po porodu, když jsem malého koupala, oblékala, atd. Zkrátka v předklonu až mírném předklonu byl problém. Kolikrát mi nešlo se ani narovnat. Gynekolog na to nic neřekl a na rehabilitaci pouze řekli, že to tak má plno lidí, a že to časem odezní. Toť vše.

Dá se těmto bolestem nějak předejít?

Mohu něco udělat ještě před porodem? Existuje nějaký obstřik, který můžu v porodnici při porodu žádat? Epidural nechci.

A ještě bych se chtěla zeptat, jela jsem do porodnice s bolestmi břicha, ale pouze ve spodní části břicha, v podbřišku. PA říkala, že takové bolesti jsou pouze přípravné, že k porodu přímo nevedou.

Kde přesně má bolet břicho, abych si byla jistá, že to jsou opravdové bolesti?

První 2 porody vyvolávány indukcí, třetí nakonec taky, tak nevím, jak by měly bolesti vypadat, aby to byly ty správné.

Děkuji za odpovědi. Hezký den.

Dobrý den,

křížové bolesti bývají častěji při zadní poloze miminka, tedy dítě je páteří k páteři matky. Normálně jsou záda uložena vlevo, méně vpravo. Možná to byl důvod tak velkých bolestí. Pokud by se situace opakovala v těhotenství, doporučuji navštívit fyzioterapeuta nebo privátní porodní asistentku. Poslíčci, tedy přípravné kontrakce, se vyznačují nepravidelností a bolestmi v podbřišku jako při menstruaci. Doporučuji při poslíčcích teplý obklad na podbřišek a odpočinek na boku. Kontrakce už poznáte tak, že jsou pravidelné, jejich interval se postupně zkracuje a cítíte je v celé děloze, která celá ztvrdne. Držím Vám pěsti při čtvrtém porodu.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová