Budu mít nárok na mateřskou nebo rodičák?

Zodpovězené
17. bře 2021

Dobrý den,

dne 20.1. 2021 my byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Nyní jsem na Úřadu práce.

Budu mít nárok na mateřskou nebo rodičák?

Termín porodu mám 14.8. podle ms a podle ultrazvuku 7.8. Předtím jsem pracovala v jiné firmě a do téhle jsem nastoupila 10.11. 2020.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, tzv. mateřskou) je potřeba splnit dvě podmínky.

Tou první je být v době nástupu nemocensky pojištěná (zaměstnaná) nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Protože jste v zaměstnání skončila v době, kdy jste již byla těhotná, jste nyní zřejmě v ochranné lhůtě. Ta trvá tolik dnů, kolik dnů trvalo nemocenské pojištění z posledního zaměstnání (tzn. kolik dní jste byla zaměstnaná), maximálně však 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. Ochranná lhůta Vám vyprší dříve, než byste mohla nastoupit na mateřskou (pokud by Vám na ni vznikl nárok), nárok na tuto dávku Vám tedy nevznikne.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je, že jste byla v posledních 2 letech alespoň 270 dnů nemocensky pojištěná. Do této doby se započítává doba zaměstnání, doba studia (jestliže bylo úspěšně ukončeno), doba rodičovské dovolené, doba neplaceného volna, pobírání invalidního důchodu. Nemáme informace ohledně délky Vašeho předchozího zaměstnání, nevíme tedy, zda tuto podmínku splňujete.

Nárok na PPM by Vám mohl vzniknout, kdybyste nyní v době těhotenství získala zaměstnání.

Nárok na rodičovský příspěvek budete mít určitě. Pokud  nebudete mít nárok na PPM, můžete rodičovský příspěvek pobírat od narození dítěte.

Je možné, že budete mít nárok na další dávky státní sociální podpory jako je porodné (v případě, že se jedná o Vaše první nebo druhé dítě) nebo přídavek na dítě. Nárok na tyto dávky se odvíjí od příjmu Vaší rodiny.

Pokud byste potřebovala více informací o dávkách nebo možnostech, které ve Vaší situaci máte, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám klidný čas těhotenství a Vám, miminku i celé Vaší rodině zdraví.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Eva Grünwaldová
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz