Čerpání dovolené po mateřské. Jak se bude počítat její výše?

Zodpovězené
4. bře 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se bude počítat finanční výše za dovolenou, když ji budu čerpat až po mateřské.

Pokud se standardně počítá finanční odměna za dovolenou jako průměr posledního kvartálu, bude se mi po 6 měsících čerpání mateřské počítat průměr kvartálu z mateřské nebo z posledního kvartálu, kdy jsem ještě byla skutečně v práci?

Jelikož činí mateřská dovolená pouze 70 % hrubé mzdy, pak by se čerpat dovolenou po mateřské ne příliš vyplatilo, je tomu tak?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na čerpání a finanční výši dovolené, kterou chcete čerpat po skončení Vaší mateřské dovolené.

Mateřská dovolená se považuje z pohledu nároku na dovolenou za výkon práce. Nicméně peněžitá pomoc v mateřství, kterou po tuto dobu pobíráte, je dávkou nemocenského pojištění nikoli mzdou. Finanční výše dovolené, kterou budete čerpat po mateřské dovolené, se tedy bude odvíjet od doby, než jste na mateřskou nastoupila.

Pokud potřebujete v této oblasti vědět více, obraťte se prosím na Vaši mzdovou účetní.

Pokud máte další otázky nebo potřebujete poradit v jiných oblastech, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku, která je tu pro těhotné a matky v náročných životních situacích

Přejeme Vám klidné jarní dny.

S pozdravem

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz