Čerpání dovolené před nástupem na mateřskou nebo mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Zodpovězené
10. led 2024

Dobrý den,

ráda bych požádala o radu. Aktuálně mám z minulého roku převedeno 135 hodin dovolené. Mezi 1. a 15. 3. 2024 bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou (pokud bude vše v pořádku, ráda bych nastoupila až od 15.3. 2024).

Prosím o radu, jak nejvýhodněji/nejlépe vyčerpat převedenou dovolenou a dovolenou, na kt. budu mít nárok tento rok.

Je lepší si ji vyčerpat před nástupem na mateřskou nebo požádat zaměstnavatele o vyčerpání dovolené, která bude přímo navazovat na mateřskou dovolenou (tedy před nástupem na rodičovskou)?

Prosím i o zdůvodnění, ať tomu porozumím.

Předem Vám moc děkuji za Váš čas a přeji krásný den.

S pozdravem

Martina

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na to, jak nejvýhodněji čerpat dovolenou.

Existuje více možností.
1) Dovolenou můžete čerpat již před nástupem na mateřskou. Během mateřské Vám však bude nabíhat další dovolená k čerpání. Tu pak můžete vyčerpat po ukončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou.
2) Dovolenou můžete čerpat po ukončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou (zde se Vám sečtou hodiny dovolené získané před mateřskou a během ní).

Platí, že dobu čerpání dovolené určuje primárně zaměstnavatel, který Vám může čerpání převedené dovolené nařídit již před nástupem na mateřskou.

Z tohoto pravidla existuje jediná výjimka, která říká, že požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.
V takovém případě tedy zaměstnavatel nemá volbu, zda dovolenou poskytne či nikoli, ale je povinen ji poskytnout.

Zaměstnavatelé však tuto dovolenou neposkytují automaticky. Běžná je praxe, že zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené požádá o nevyčerpanou dovolenou a až následně po jejím vyčerpání nastoupí na rodičovskou dovolenou, případně obě žádosti spojí do jedné.

Doporučujeme Vám tedy, abyste se obrátila přímo na Vašeho zaměstnavatele a na čerpání dovolené se s ním předem domluvila.

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz