Dlužím pojišťovně a jsem na úřadě práce. Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
3. led 2024

Dobrý den,

byla jsem poslední dva roky na úřadu práce a na brigádách a nevím, jestli jsem měla i přídavky na bydlení.

Měla jsem ale dluh na pojišťovně, tak jsem si něco zaplatila, ale teď od října, listopadu a prosince nemám zaplaceno. Určitě to zaplatím, abych neměla dluh.

Mám nárok na mateřskou nebo už rovnou rodičovskou?

A kdy a kolik to tak může být?

Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, „mateřská“) budete mít nárok v případě, že ke dni nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splníte zároveň tyto podmínky:
1) Budete nemocensky pojištěná – to znamená zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá tolik dní jako poslední zaměstnání, pokud skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dní.
2) V posledních 2 letech budete minimálně 270 dní nemocensky pojištěná – do této doby se počítá doba zaměstnání, rodičovské dovolené, neplaceného volna, doba studia pokud bylo řádně ukončeno, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3.stupně. Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat doby z různých pojištění (zaměstnání).

Pokud tedy ke dni nástupu na PPM nebudete zaměstnaná, v ochranné lhůtě, či nebudete mít potřebnou dobu nemocenského pojištění (270 dnů), nárok na mateřskou Vám nevznikne.

Rodičovský příspěvek Vám bude náležet v každém případě. Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete ho pobírat od narození dítěte. U dětí narozených po 1. 1. 2024 je celková výše rodičovského příspěvku 350 000 Kč, kterou můžete čerpat do 3 let věku dítěte. Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, můžete čerpat příspěvek do 13 000 Kč měsíčně. Pokud lze Vám nebo otci dítěte stanovit denní vyměřovací základ, můžete si zvolit měsíční částku i vyšší (maximálně 19 500 Kč).

Dále se nás ptáte, zda nárok na PPM nějak ovlivňuje skutečnost, že máte dluhy. Nárok na PPM to vliv mít nebude, nemocenské a zdravotní pojištění jsou dvě rozdílné kategorie. Nebude to mít vliv ani na nárok na rodičovský příspěvek a jeho výši. Nicméně Vám doporučujeme tyto dluhy uhradit.

Doufáme, že jsme zodpověděli všechny Vaše dotazy. V případě potřeby nás neváhejte znovu kontaktovat.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz