Po VŠ na úřadu práce, mám nárok na rodičovský příspěvek?

gabrielamot
3. pro 2013

Milé maminky, mám nárok na rodičovský příspěvek, když jsem nezaměstnaná, v září jsem skončila VŠ,ale od té doby jsem na úřadu práce. Nikde nejsem zaměstnaná. Těhotenství bude rizikové, takže nikam do práce jít nemůžu. Mám tedy nárok po porodu na rodičovskou? Případně kolik? Je to těch 7 600 do 9. měsíce a potom 3 800 do 4 let dítěte? Děkuju za všechny odpovědi.

ffiinnkkaa
3. pro 2013

@gabrielamot Ano po porodu budeš dostávat rodičák a přesně tak jak jsi napsala. Můžeš, ale doložit příjmy přítele/manžela a pak bys mohla volit i délku rodičáku.

blahova_andrea
3. pro 2013

na RP má nárok každá maminka 😉 co se týká výše, tak ano...buď tak, jak jsi napsala a nebo jak poradila ffiinnkkaa...pokud by měl otec dítěte nárok teoretický nárok na mateřskou, tak doložíš jeho příjmy a můžeš si výši RP volit.

gabrielamot
autor
3. pro 2013

manžel nárok určitě mít bude, pracuje stále u jedné firmy, už docela dlouho. Takže by bylo možné zvolit si RP třeba na 3 roky podle příjmu manžela? Děkuji moc za odpovědi.

jarunkaxyz1
3. pro 2013

Holky, hlavně nemotat dva pojmy - peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), na tu má výhradně nárok pouze matka nebo osoba, co dítě eventuálně převezme (třeba při osvojování) a rodičovský příspěvek, co slouží k prohloubení péče o dítě po dobu volitelnou (teď jsou ty volitelné hranice) , na tu má nárok i otec dítěte....

j.a.n.i
3. pro 2013

@jarunkaxyz1 Peněžitou pomoc v mateřství může klidně pobírat otec dítěte, v tom problém není, akorát po tu dobu nemůže pracovat ve svém zaměstnání. A jinak to tu nikdo nemotal, aby bylo možno vybírat délku RP, tak musí mít alespoň jeden z rodiny nárok na PPM, ten zakladatelka nemá, takže z toho plyne, že ho musí mít otec, jinak nemůže volit.

j.a.n.i
3. pro 2013

@gabrielamot Jojo, rodičák na 3 roky by si bylo možné zvolit, akorát tedy manžel musí být zaměstnaný i v době narození dítěte a z dotazu jsem pochopila, že ještě nejsi ani těhotná.

gabrielamot
autor
4. pro 2013

Manžel je v pohodě s prací, s tím není problém, já pořád nemůžu nic najít. Zatím nejsem, bohužel, mám poruchu krvetvorby, takže je to složitější než jsem myslela.

blahova_andrea
4. pro 2013

@gabrielamot no vidíš...třeba se to časem vyřeší samo, přijde práce a pak mimi a tyhle informace třeba nebudeš ani potřebovat. přeji ti moc štěstí na obou frontách 😉

kamilka007
5. pro 2013

@gabrielamot Já to měla podobné (2011) a rodičák jsem normálně měla, ale nemohla si délku zvolit - museli jsme to vést před manžu. Od ledna 2013 si ho ale už můžeš zvolit sama i bez odpracovaných hodin - aspoň něco zjednodušili. 🙂 Na sociálním ti to ale vysvětlí a poradí, my tu stejně víme jen to, co jsme tehdy každá sama potřebovala.

j.a.n.i
6. pro 2013

@kamilka007 Ano, zvolit si sama může, nemusí se to převádět na partnera, ale pořád platí, že partner musí mít (teoretický) nárok na PPM a doložit příslušné papíry z OSSZ.

mariask11
10. únor 2014

A kdy přesně můžeš ten rodičák začít čerpat? Hne po narození dítěte? Já totiž na mateřskou nemám nárok jelikož mám odpracováno jen 7měsíců a nevim jak dlouho teda budu úplně bez peněz od státu.Děkuji

j.a.n.i
10. únor 2014

@mariask11 A si pořád zaměstnaná? nebo aktuálně ne?

laurital
10. únor 2014

@mariask11 Obecně platí, že pokud nemáš nárok na PPM, nastupuješ na RD dnem porodu dítěte.

mariask11
10. únor 2014

jsem ještě pořád, ale právě na mateřskou mi to nevýjde, protože budu odcházet z práce trochu dřív ale i tak celkově by mi to nevycházelo. Aha tak to neni zas tak hrozný, takže zažádat si o něj ještě nějak koncem těhotenství ne?

laurital
10. únor 2014

@mariask11 Ne, zažádat můžeš až po porodu s rodným listem dítěte.

mariask11
10. únor 2014

aha takže prostě až skončim v práci tak nebudu dostávat nic, to mi teda budou platit akorát sociálku a hned jak se dítě narodí tak na pracáku si zažádat o rodičák? ale to si asi můžu klidně zvolit variantu 2 nebo 3 roky ne?

j.a.n.i
10. únor 2014

@mariask11 Tak pokud si zaměstnaná, tak 6 týdnú před TP porodu půjdeš na neschopenku a na ní budeš do konce šestinedělí a pak budeš žádat o rodičák. Jinak ty sama si můžeš volit do 7600,- pokud bys chtěla víc, tak musíš přes partnera (má-li nárok). A od kdy si v práci? Tys tam nastupovala už těhotná?

mariask11
10. únor 2014

ne ne já nastupovala v srpnu a otěhotněla někdy koncem září asi, ok děkuju 🙂

j.a.n.i
10. únor 2014

@mariask11 Tak to by ti měl nárok na mateřskou vyjít 🙂

mariask11
11. únor 2014

nn právě jsem si to počítala a když odejdu těch 6 týdnu před porodem ( termín mám 15.6.) tak mi to nevychází na 270 dní který jsou právě podle zákona nutný na tu mateřskou ☹

j.a.n.i
11. únor 2014

@mariask11 A kdy si nastupovala do práce a co si dělala předtím?

mariask11
11. únor 2014

no do prácě 15.8. ale počítala jsem to a na těch 270 dní to nevychází ☹ právě jsem studovala, ale neukončila jsem to a přešla na dálkový a šla do práce