Dotaz na výpočet PPM. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
11. lis 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit 🙂. Od 3/22 jsem na PN a nástup na PPM mám 12/22. Vím, ze mateřská se mi bude počítat z výplat od 12/21 - 3/22.

Stačí, když vezmu tyto platy a vydělím je dny dle měsíců? A poté z té částky ještě si vypočítam 70%?

A počítá se náhrada mzdy za 14 dní od zaměstnavatele do vyloučených dnů?

Děkuji za radu. Naše účetní mi nedokáže odpovědět.

Hezký den. 🙂

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, jak přesně se vypočítává PPM v případě, že jste v pracovní neschopnosti.
Rozhodným obdobím pro výpočet PPM je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém žena nastoupila na PPM.

Vy pobíráte nemocenské. Nemocenské se do výpočtu nezahrnuje, aby nedocházelo k rozmělnění výše denního vyměřovacího základu. Stejně jako s nemocenským je to i s náhradou mzdy za prvních 14 dní (náhrada mzdy spadá do vyloučených dob).

Orientačně lze výši PPM spočítat na níže uvedeném odkazu:
https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-mat...

Podotýkáme, že jde o orientační výpočet.
Obrátit se na mzdovou účetní byl z Vaší strany správný postup. Ona zná všechny konkrétní údaje potřebné pro výpočet PPM.
To, že Vám nedala adekvátní odpověď, není z našeho pohledu dobře. Chceme Vás podpořit v tom, abyste se na účetní obrátila s tímto dotazem znovu.

Přejeme Vám klidné těhotenství a hodně zdraví.

Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz