Invalidní důchod a mateřská. Jak to bude?

Zodpovězené
21. črc 2021

Dobrý den,

plánuji otěhotnět a chci se zeptat, jak to je, když budu těhotná s mateřskou, když mám invalidní důchod a pracuji v charitě a mám zdravotní problémy.

Co se změní?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, jak to budete mít s mateřskou - tedy s peněžitou pomocí v mateřství, když pobíráte invalidní důchod a současně pracujete. Abychom Vám mohli jednoznačně odpovědět, potřebovali bychom znát podrobněji Vaši situaci. Pokusíme se Vám odpovědět alespoň v obecné rovině.

Souběh dávky PPM (peněžitá pomoc v mateřství) a čerpání invalidního důchodu je možný.

Pro nárok na PPM je ale třeba splnit standardní podmínky pro nárok. Těmi jsou:

1) V době nástupu na mateřskou musíte být nemocensky pojištěná (buďto tedy být zaměstnaná nebo si platit pojištění jako OSVČ) nebo musíte být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, která trvá v případě těhotenství maximálně 180 dnů nebo méně - tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání.

2) V době nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná alespoň 270 dnů za poslední dva roky (tedy opět buď být zaměstnaná nebo si platit pojištění jako OSVČ).

Za určitých okolností Vám může nárok na PPM vzniknout i při práci na DPP nebo DPČ. Pokud byste pracovala na DPP (dohodu o provedení práce), nárok na PPM by Vám vznikl za předpokladu, že je Váš příjem alespoň 10 000 a Váš zaměstnavatel za Vás tedy platí zdravotní a sociální pojištění. Pokud byste pracovala na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), pro nárok na PPM by Váš příjem musel být alespoň 3 500 Kč měsíčně, kdy opět vzniká zaměstnavateli povinnost platit za Vás zdravotní a sociální pojištění.

Protože nevíme, zda jste v zaměstnaneckém poměru nebo pracujete na dohodu, v jaké míře a jak dlouho, nevíme, zda Vám nárok na PPM vznikne. Pokud ano, výše dávky bude vypočítána z výše výdělku. Délka čerpání se nemění a při narození jednoho dítěte trvá 28 týdnů.

Pokud byste potřebovala další podrobnější informace, můžete se opět obrátit na nás nebo na OSSZ.

Přejeme Vám příjemné letní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz