Jaké mám možnosti? Je možné v mém případě zažádat o nějaké příspěvky?

Zodpovězené
3. lis 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak lze řešit tuto situaci...

Mám 2letého syna, který ale nechodí a i když děláme všechno možné, aby se rozchodil, nejde mu to. Podle lékaře prý jednou chodit bude, ale to může být třeba až mu bude 7 let...

Problém je v tom, že když jsem si nastavovala výši rodičovského příspěvku, nevěděla jsem to a počítala peníze tak, aby mi to vyšlo tak, abychom finančně byli v pohodě a končilo mi to před nástupem do školky. Tím pádem mi asi v červnu 2022 končí rodičovská. Vím, že se dá ještě přenastavit výše příspěvku, ale to bychom zase nevycházeli finančně. A teď, když se má vše zdražovat, se vážně bojím jít níž. Do práce se teď vrátit nemůžu, nemám hlídání, syn je na mě závislý, do školky mi prcka nevezmou, chůva by mě stála stejně jako bych vydělala.

Proto se chci zeptat, jestli je možnost zažádat o nějaké příspěvky stát. A jestli, až mi skončí rodičovská dovolená, můžu nastoupit na neschopenku.

V práci zřejmě dostanu ihned po návratu výpověď (nelíbilo se jim, že jsem otěhotněla rychle po skončení zkušebky neplánovaně), navíc mám zdravotní problémy kvůli kterým bych se tam beztak vrátit nemohla. Nevím, co dělat a kam se obrátit...

Omlouvám se a předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Rozumíme tomu, že hledáte informace o tom, jak finančně zabezpečit Vaši rodinu v situaci, kdy Váš syn nemůže nastoupit do školky a Vy s ním musíte dlouhodobě zůstat doma.

Napadá nás, že byste mohla na úřadu práce zkusit požádat o příspěvek na péči. Je určen pro osoby, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nezvládají péči o svou osobu a jsou závislé na péči jiné osoby. Mohou jej pobírat také děti starší 1 roku.

Pokud byste podala žádost, přišla by k Vám domů pracovnice úřadu práce, která by doptáváním zjistila, v jakých oblastech potřebuje Váš syn pomoc a co zvládá sám. Úřad práce by si také vyžádal posouzení zdravotního stavu Vašeho syna od posudkového lékaře České správy sociálního zabezpečení. Podle toho by posoudil, jestli má Váš syn na příspěvek nárok, případně v jakém stupni. Pro dítě je minimální výše příspěvku 3.300 Kč za měsíc. Příspěvek má být využitý na zajištění péče, kterou osoba potřebuje - to znamená třeba na zaplacení Vaší péče a času, který synovi věnujete.

Píšete, že se synem budete muset být kvůli jeho zdravotnímu stavu doma delší dobu, proto Vás chceme podpořit v tom, abyste tuto možnost využila. Více informací a formuláře najdete na tomto odkazu: https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-peci

Pokud Vám Vaše zdravotní problémy nedovolí vrátit se do zaměstnání, můžete po skončení rodičovské dovolené nastoupit na neschopenku. Vždy o tom rozhoduje Váš ošetřující lékař. Jestliže se rozhodnete ukončit pracovní poměr, je dobré zvážit, jaká možnost ukončení je pro Vás nejvýhodnější.

Je možné, že budete mít nárok na další dávky (např. na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení). Záleží to na příjmech celé Vaší rodiny. Rodiny s dětmi, které mají určitý zdravotní handicap, podporují také různé nestátní organizace a nadace. Je možné zkusit se obrátit o pomoc také na ně. Pokud byste v tomto chtěla více informací, prosím, kontaktujte přímo naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám, synovi i celé Vaší rodině dobré vykročení a nalezení cesty, kam dál.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz