Jsem na základní škole a těhotná. Kdy mám jít na mateřskou?

Zodpovězené
9. zář 2022

Dobrý den,

jsem na základce a jsem těhotná. Kdy mám jít na mateřskou dovolenou?

Děkuji za odpověď.
M.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete nám o svojí situaci, kdy jste těhotná a jste na základní škole. Ptáte se nás, kdy máte jít na mateřskou dovolenou.
Na peněžitou pomoc v mateřství (lidově mateřskou) se nastupuje 6 - 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemá nárok každý. Je potřeba splnit dvě podmínky.
1. v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství být nemocensky pojištěná - to znamená být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě
2. být v posledních 2 letech minimálně 270 dní nemocensky pojištěná

Pokud jste žákyní základní školy, předpokládáme, že nejste zaměstnaná, tudíž podmínku pro splnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství nesplníte.

Ženy, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství čerpají až od narození dítěte tzv. rodičovský příspěvek.

Tuto dávku mohou čerpat dívky od 16 let věku. Pokud je dívka mladší, může o dávku žádat např. zákonný zástupce nebo otec dítěte.

Napadá nás, že ve Vaší situaci můžete mít další otázky, co dál.

Chceme Vám nabídnout pomoc. Pokud byste potřebovala, jsme Vám k dispozici. Můžete se nás zeptat na to, co byste potřebovala vědět.

Kontakt na nás najdete na tomto odkaze: https://napocatku.cz/poradna/
Můžete nám napsat e-mail na poradna@napocatku.cz nebo na náš chat, můžete nám i zavolat (tel. 774 440 821).

Je možné vystupovat anonymně.

Přejeme Vám hodně sil.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz