Když mi nepřijmou dítě do školky, budu mít nárok na nějaké dávky?

Zodpovězené
27. zář 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, na jaké dávky mám nárok, pokud mi dítě nepřijmou do školky.

Všechno řeším moc dopředu a tohle mi nedá spát. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala jako sociální pracovník v přímé péči, takže mi zaměstnavatel nemůže poskytnout například homeoffice, smlouvu jsem tam měla na dobu neurčitou. Nicméně v našem městě je školka problém, je jich málo a ještě se jedna školka v tu dobu, kdy mi skončí rodičák a dcera by měla nastoupit do školky, já do práce (leden 2025), bude rekonstruovat, takže děti z té školky budou přesunuty do jiné školky, takže i ty, pochybuji, že budou nabírat a na další bude nátlak. Zkrátka mám strach, že se na nás nedostane.

Na co budu mít jako matka od Úřadu nárok a v jaké výši, pokud s dcerou budu muset zůstat doma z důvodu nepřijetí do školky?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete nám o svojí situaci, kdy jste s dcerou na rodičovské dovolené a přemýšlíte, jak to bude, až rodičovská dovolená skončí.

Bojíte se, že se dcera nedostane hned do mateřské školy a nevíte, co pak nastane. Ptáte se, zda byste měla nárok na nějaké dávky od Úřadu práce.

Pokud by Váš pracovní poměr byl ukončen a Vy byste byla ještě s dcerou doma, měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Podmínku pro splnění nároku na podporu v nezaměstnanosti je 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění v posledních 2 letech. To znamená, že uchazeč o zaměstnání musí být zaměstnán, nebo mít jinou výdělečnou činnost, nebo mít náhradní dobu zaměstnání (sem se započítává se i osobní péče o dítě ve věku do 4 let).
Celkově trvá podpora v nezaměstnanosti 5 měsíců.
Výše podpory by pak závisela na tom, zda byste dala výpověď Vy nebo by zaměstnavatel dal výpověď Vám.

Dále nás napadá, že můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno na dobu, než půjde dcera do MŠ (např. do září). Žádost se podává písemně.
Zaměstnavatel jí může a nemusí vyhovět. Ze zákona má zaměstnavatel povinnost držet Vám místo do 3 let věku dítěte.

Další možností je, že si můžete změnit rychlost čerpání rodičovského příspěvku, a tím pádem snížit jeho měsíční výši. Tedy čerpala byste rodičovský příspěvek déle (např. 3,5 roku nebo 4 roky) a měla nižší měsíční částku.
Tuto změnu lze provádět na Úřadu práce každé 3 měsíce podle toho, jak se vyvíjí Vaše situace.

Také existují dávky státní sociální podpory - např. příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.
Zda na ně vznikne nárok, nebo ne, záleží na tom, jaký je společný příjem domácnosti a na dalších podmínkách.
Zde se můžete o dávkách dočíst více podrobností: https://www.mpsv.cz/statni-socialni-podpora

Pokud byste potřebovala něco upřesnit nebo doplnit, můžete nám napsat na poradna@napocatku.cz

Chápeme, že už hodně dopředu zvažujete různé varianty. Na druhou stranu máte ještě hodně času na rozmyšlenou.

Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz