Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
11. dub 2022

Dobrý den,

prosím Vás chtěla bych se zeptat jak to chodí. Pracovala jsem 3 roky, pak změnila práci od listopadu 10.11. 2021, měla jsem zkušební dobu 3 měsíce a během toho jsem otěhotněla a hned na začátku byl problém, takže jsem musela na rizikové. V novém zaměstnání mi ukončili pracovní poměr hned, jak skončila zkušební doba, takže 10.2. 2022. Neschopenka mi běží pořád dál.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou, nebo pouze jen na rodičovský příspěvek.

Termín porodu je 5.10. 2022. Je tam asi nějaká ochranná lhůta, ale do ní se nejspíš nevejdu, že?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda budete mít nárok na PPM.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.

K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele.

Vy byste měla splňovat druhou podmínku - píšete, že máte odpracováno 3 roky u zaměstnavatele, kde pracovní poměr skončil v listopadu 2021.

U dalšího zaměstnavatele jste byla zaměstnána pouze od 10. 11. 2021 do 10. 2. 2022, pak Vám byl pracovní poměr ukončen. Nyní jste, jakožto těhotná, v ochranné lhůtě. Ta však bude trvat pouze tak dlouhou dobu, jako trval Váš pracovní poměr u posledního zaměstnavatele, tudíž cca 3 měsíce. Ochranná lhůta Vám tedy končí zhruba 10. 5. 2022.

Termín porodu máte stanoven na 5. 10. 2022. Na mateřskou lze nastoupit 6 - 8 týdnů před termínem porodu, což vychází na období mezí 3. 8. a 17. 8. 2022. V té době už nebudete v ochranné lhůtě, tedy nebudete splňovat první podmínku nároku. Je to tedy přesně tak, jak píšete - do ochranné lhůty se nevejdete.

Jedinou možností by bylo nechat se ještě do té doby zaměstnat.

V případě, že se tak nestane, můžete zůstat v pracovní neschopnosti (jsou-li pro to důvody) až do termínu porodu. Ode dne narození dítěte pak budete pobírat už rovnou rodičovský příspěvek, o který si požádáte na Úřadu práce.

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz