Mateřská nebo rovnou rodičovský příspěvek?

Zodpovězené
17. bře 2021

Dobrý den,

mám dotaz. Od 21.1. 2020 jsem byla zaměstnaná, ale kvůli okolnostem jsem musela jít od 1.3. do 30.6. na ošetřovné a od 1.9. doteď jsem na nemocenské - zpočátku to bylo skrz krční páteř, se kterou mám velké problémy a od 30.12. 2020 jsem již převedena na gynekologii kvůli těhotenství. Smlouva mi skončila 21.1. 2021, ale já jsem dále na nemocenské, termín porodu mám 19.7. 2021.

Mám nárok na mateřskou nebo až po porodu na rodičovský příspěvek?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru s jakou se na nás obracíte. Ptáte se nás, zda budete mít nárok na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství) a na rodičovský příspěvek. Pro nárok na mateřskou musí být splněny dvě podmínky.

1) V době nástupu na tuto dávku musíte být nemocensky pojištěná nebo musíte být v ochranné lhůtě ze skončeného nemocenského pojištění. Ochranná lhůta trvá 180 dní a počítá se ode dne konce pracovního poměru do začátku čerpání mateřské. Na mateřskou můžete nastoupit 6- 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Podle informací, které jste nám napsala tedy tuto podmínku splňujete.

2) Druhou podmínkou je, být nemocensky pojištěna alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud jste měla uzavřený pracovní poměr, byla jste nemocensky pojištěna. Pokud tedy Váš poslední pracovní poměr trval od 21.1. 2020 do 21.1. 2021, tuto podmínku také splňujete. Do těchto dní se započítává i doba, kdy jste byla na ošetřovném a na nemocenské. Pracovní poměr stále trval.

Protože splňujete obě zákonem dané podmínky, na mateřskou máte nárok. O mateřskou je třeba žádat u svého zaměstnavatele.

Dále jste se ptala na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je dávka, na kterou má nárok každý rodič celodenně pečující o dítě mladší 4 let. Není zde žádná další podmínka, kterou byste musela splňovat. Rodičovský příspěvek tedy budete pobírat. Tato dávka Vám bude vyplácena po skončení vyplácení mateřské. O tuto dávku je třeba žádat na Úřadu práce.

Pokud byste potřebovala další informace, můžete se na nás opět obrátit.

Přejeme Vám pěkný den a vše dobré Vám i Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz