Matka odmítá uvést otce do RL. Poradíte, prosím, co ještě dělat?

Zodpovězené
21. čer 2022

Dobrý den,

jsem muž a novopečený otec syna, ale nastal problém. Matka našeho nenarozeného syna si umanula, že nebudu uveden jako otec v rodném listu. Na nějakém portálu si zjistila, že pokud tomu tak zabrání a neuvede mne jako otce, má nárok na porodné, i když je druhorodička.

Samozřejmě se to z mé strany sešlo s nepochopením a ostrou výměnou názorů. Nejen, že z mého pohledu to byl podvod, ale také upírání mi jakéhokoliv práva se nejen zajímat o syna, ale podílet se na všech věcech kolem. Trvalo to pár měsíců a byl jsem donucen pod výhružkami a nadáváním...opustit naši společnou domácnost. I tak jsem si dál trval na svém a kontaktoval jsem stále matku našeho syna a snažil se s ní rozumně dohodnout a vyřešit to. To se však stále více setkávalo s nepochopením a blokací na aplikacích, přes které jsme spolu komunikovali. Zablokovaní a odblokování se střídalo vždy, kdykoli jsem se zmínil o tom, že tuto věc budu nucen řešit soudní cestou, což jsem také udělal, a od té doby žádný kontakt a žádná odezva na mé psaní, až na jednu, podáním na mou osobu za nebezpečné pronásledování, a to jen proto, že jsem se s ní na radu paní z OSPOD a soudu snažil rozumnou cestou a v klidu domluvit, a tento problém vyřešit mimosoudně! Následně jsem zjistil, že v bytě se nachází jiný muž, a matka našeho syna tráví do nočních hodin na balkoně s cigaretou a tímto mužem čas. Dětský pláč se rozléhá po okolí, jelikož syn je položen do tzv. vajíčka, kde s ním až přehnaně pohupuje a o to víc syn pláče.

Na mou zprávu posléze zareagovala tak, že syn není můj, že s tímto faktem se mám smířit. Obávám se tedy, že do RL úmyslně a ze msty, že to, že jsem toto vše začal řešit přes soud, uvedla za otce tohoto muže. Samozřejmě jsem si jist, že syn je můj a to na 100 procent.

Na soud jsem toto podal, ale obávám se, že bude činit kroky tak, aby to co nejvíce ztížila a také se obávám, pokud soud nařídí testy DNA, tak je odmítne a nedostaví se.

Prosím o radu, jestli s tímto máte již zkušenosti. Nevím, co dělat a jakákoliv snaha se domluvit naráží na ignoraci a šíření pomluv a nadávek.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Je nám líto, že je Vaše situace tak komplikovaná. Popisujete, jaké kroky už jste v záležitosti otcovství udělal, a ptáte se nás, co ještě můžete udělat. Zkoušel jste se s matkou dítěte opakovaně domluvit a nedařilo se to. Přistoupil jste tedy k řešení soudní cestou, což je zcela pochopitelné. Máte obavy, že matka dítěte bude činit takové kroky, aby vše ztížila.

Při určování otcovství soud nařídí testy DNA (dítěte a domnělého otce) a ten, koho soud vyzve, aby se k nim dostavil, je povinen se k nim dostavit. Pokud někdo neuposlechne tuto výzvu soudu, hrozí mu pokuta v řádech desítek tisíců korun. Matka dítěte tedy musí s dítětem na testy přijít.

Z našeho pohledu jste ve Vaší záležitosti udělal vše a nyní musíte počkat na to, až soud nařídí testy DNA.

Přejeme Vám hodně sil.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz