Nárok na mateřskou při DPČ. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
30. srp 2023

Dobrý den,

už si nevím rady. Nikde jsem nenašla odpověď na moji otázku a ani na ČSSZ mi paní na moji otázku neodpověděla.

Pracovala jsem (stále mi běží smlouva) od listopadu 2021 na DPČ. Každý měsíc jsem odvedla sociální a zdravotní. Tj., vydělala jsem si vždy víc než 5 000 Kč. Tenhle měsíc mám odpracované cca 5 400 Kč bez odečtu soc. a zdrav. pojištění. Můj zaměstnavatel od 1.9. mění nějaké podmínky pro DPČ a ukončuje smlouvy všem, kteří nedokáží vydělat alespoň 40 hodin měsíčně. Do té kategorie spadám bohužel i já (mám nástup na MD 13.9.). Požaduje ukončení podepsáním dohody (ukončení dohodou) od 1.9., kterou jsem zatím nepodepsala.

Můj dotaz zní. Vím, že u DPČ neexistuje žádná ochranná lhůta, ale když požádám zaměstnavatele, aby mi dal výpověď (u které platí 15 dní výpovědní lhůta), případně když donesu já výpověď mu, tak mi nárok na mateřskou i tak zaniká, když mám nástup na MD 13.9.?

Teoreticky bych u zaměstnavatele měla skončit dnem 15.9.

Moc děkuji za pomoc a radu. Za zaměstnavatelem jsem zašla, trvá na podepsání dohody.

Dobrý den,

ptáte se nás, co máte dělat v situaci, kdy pracujete na DPČ a zaměstnavatel Vám chce změnit podmínky.

Chce po Vás, abyste s ním ukončila DPČ dohodou. Dohoda se podepisuje, pokud obě strany souhlasí. Je zjevné, že Vy nesouhlasíte. Zaměstnavatel Vás nemůže k takovému kroku nutit.
Pokud ukončení dohodou nepodepíšete a on bude na ukončení nadále trvat, nezbývá mu, než Vám DPČ ukončit výpovědí. V takovém případě pak ještě běží 15 denní lhůta, po kterou ještě DPČ poběží. DPČ nemůže být ukončena ihned.
Tato doba by vystačila do 13. 9., kdy máte nástup na PPM.

Takže z našeho pohledu vlastně nyní nemusíte dělat žádné kroky. Bude je muset udělat zaměstnavatel, pokud s vámi DPČ opravdu chce ukončit výpovědí.

Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz