Nemocenská a PPM. Budu mít nárok?

Zodpovězené
11. čer 2021

Dobrý den,

od října 2020 jsem na nemocenské, teď jsem zjistila, že jsem těhotná a určitě vzhledem k pokročilému věku půjdu na rizikové.

Jak je to pak s PPM, když jsem 12 měsíců před nástupem na mateřskou pobírala pouze nemocenskou?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Ptáte se, zda budete mít nárok na PPM, když jste posledních 12 měsíců na neschopence. Jsou dvě základní podmínky nároku na PPM.

1) V době nástupu na mateřskou musíte být nemocensky pojištěná (buďto tedy být zaměstnaná nebo si platit pojištění jako OSVČ) nebo musíte být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání, která trvá v případě těhotenství maximálně 180 dnů nebo méně - tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání.
Pokud tedy trvá Váš pracovní poměr nebo byl (bude) ukončen v ochranné lhůtě, tuto podmínku splňujete.

2) V době nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná alespoň 270 dnů za poslední dva roky. Tedy opět platí, že pokud jste byla v pracovním poměru alespoň tuto dobu (nebo jste si platila pojištění jako OSVČ), druhou podmínku také splňujete.

Protože neznáme blíže Vaši situaci, nemůžeme Vám odpovědět jednoznačně. Pokud byste potřebovala podrobnější informace, můžete se opět obrátit na naši poradnu nebo kontaktovat OSSZ.

Přejeme Vám i miminku, které čekáte, pěkný čas a hodně zdraví a pohody.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz