Otcovská dovolená. Má manžel ze zákona nárok, nebo mu nemusí zaměstnavatel vyhovět?

Zodpovězené
30. kvě 2022

Dobrý den,

prosím Vás chtěla bych se zeptat, zda manžel má nárok ze zákona na otcovskou dovolenou a nebo mu zaměstnavatel nemusí vyhovět?

Řeknu příklad - Máme málo lidí, není kdo by to dělal, tak bohužel nemůžeš si ji vzít.

A také mě zajímá, zda se podává papír, až když má dítě vyřízený rodný list.

Tím pádem, když mám termín 5.10., v porodnici bych byla do 8.10. a buď v ten den nebo druhý den by se šel vyřídit rodný list, tak zda se dá do papíru napsat datum zpětně třeba od 6.10., protože předpokládám, že v den porodu (5.10.) ho uvolní z práce.

Děkuji moc a snad jsem to napsala srozumitelně.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda zaměstnavatel musí vyhovět žádosti Vašeho manžela o otcovskou dovolenou.

Základní podmínkou nároku na otcovskou dovolenou je účast na nemocenském pojištění, tj. trvání zaměstnání, které založilo účast na pojištění v době nástupu na tuto dávku (z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení).
Otcovská náleží, nastal-li nástup na otcovskou v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. Den nástupu si určí každý sám podle potřeby. V případě, že je dítě hospitalizováno ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte, lhůta pro nástup na otcovskou se o tyto dny hospitalizace prodlužují.

Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět.

Žádost o dávku podává zaměstnanec před nástupem na čerpání dávky u svého zaměstnavatele (ten ji neprodleně předá po skončení podpůrčí doby příslušné OSSZ), současně s tím je nutné požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou (na základě zákoníku práce).

Žádost o dávku se předává na předepsaném tiskopisu "Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)", který je k dispozici na kterékoliv OSSZ nebo na webu ČSSZ.
Rodný list je vystaven do několika dnů po narození dítěte, takže ho pak k žádosti doložíte.

Přejeme Vám klidné těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz