Peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte. Mám nárok?

Zodpovězené
25. únor 2022

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Jedenáct let jsem byla zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele na HPP a dobu neurčitou. Otěhotněla jsem a cca 7 týdnů před termínem porodu odešla na mateřskou. Nyní pobírám rodičovský příspěvek, který mám spolu s rodičovskou dovolenou nastaven na 3 roky. Do zaměstnání bych se měla vrátit v prosinci příštího roku. Uvažujeme ale o druhém dítěti a tím mi vzniká hned několik otázek, se kterými bych prosím potřebovala poradit.

1) Pokud otěhotním a porodním do prosince příštího roku(tedy do termínu návratu do práce), budu mít nárok na mateřskou?
2) Pokud by se mi otěhotnět nedařilo a termín porodu bych měla mít až po plánovaném návratu do práce (např. o několik měsíců), musela bych do zaměstnání nastoupit nebo bych si musela prodloužit rodičovskou dovolenou, ale tím pádem bych byla doma za nula korun, když bych měla rodičovský příspěvek již vyčerpán?
3) Pokud by se mi před plánovaným návratem do práce nepodařilo otěhotnět a do práce bych nastoupila, jak dlouho bych musela pracovat, abych pak opět měla nárok na mateřskou?

Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokusíme se co nejlépe odpovědět na Vaše otázky.

1) Pokud otěhotním a porodním do prosince příštího roku (tedy do termínu návratu do práce), budu mít nárok na mateřskou?
Ano.

2) Pokud by se mi otěhotnět nedařilo a termín porodu bych měla mít až po plánovaném návratu do práce (např. o několik měsíců), musela bych do zaměstnání nastoupit nebo bych si musela prodloužit rodičovskou dovolenou, ale tím pádem bych byla doma za nula korun, když bych měla rodičovský příspěvek již vyčerpán?

Se zaměstnavatelem máte domluvenou dobu rodičovské dovolené. Ze zákona máte nárok na rodičovskou dovolenou až do 3let věku dítěte. Po skončení této doby, byste měla nastoupit zpátky do zaměstnání. Pokud v té době budete těhotná, máte tyto možnosti:
• Nastoupit do zaměstnání na dobu do nástupu na další mateřskou dovolenou. Protože pečujete o dítě mladší 15 let, můžete požádat zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
• Je-li pro to zdravotní důvod a ošetřující lékař tak rozhodne, nastoupit dočasnou pracovní neschopnost.
• Požádat zaměstnavatele o neplacené pracovní volno. Zaměstnavatel ale není povinen žádosti vyhovět. Je pouze na něm, zda Vaší žádosti vyhoví. Za neplacené volno zaměstnanec nepobírá mzdu, proto v případě, že byste měla již vyčerpaný rodičovský příspěvek, neměla byste žádný příjem. Je možné, že byste měla nárok na jiné dávky - příspěvek na živobytí, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení. Záviselo by to na příjmech Vaší rodiny a společně posuzovaných osob.

3) Pokud by se mi před plánovaným návratem do práce nepodařilo otěhotnět a do práce bych nastoupila, jak dlouho bych musela pracovat, abych pak opět měla nárok na mateřskou?

Do doby 270 dnů nemocenského pojištění během posledních 2 let před nástupem na mateřskou se počítá i doba rodičovské dovolené. Nárok na mateřskou byste měla mít tedy, když otěhotníte kdykoli po návratu do zaměstnání.

Přejeme Vám radostné dny s Vaší rodinou.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz