Navazující PPM a RP na druhé dítě

eeevee
4. dub 2019

Ahoj holky,

Potřebuji se poradit 🙂 Momentálně jsem na rodičovské, do práce mám nastoupit v červenci, malému budou 2,5 roku (rodičovský příspěvek mám nastaven také do července). Zjistila jsem, že jsem těhotná, je to ještě ranné těhotenství, termín porodu by byl v prosinci. Pracovní smlouvu mám na neurčito, PPM jsem předtím pobírala, chápu tedy správně, že na PPM budu mít nárok i teď? Měla bych si teď tedy prodloužit rodičovský příspěvek až do října a pak rovnou nastoupit na mateřskou a pak rodičovskou? Pokud ano, musím vyplnit nějakou žádost na úřadě, s tím si asi poradím, ale jak je to s práci? Stačí napsat e-mail a informovat? Myslím, že jsem předtím nic nepodepisovala.

Děkuji moc za rady a přeji pěkný večer 🙂

lenbo
4. dub 2019

Ahoj, na PPM bys měla mít nárok a to ve stejné výši jako si měla při prvním dítěti. Pokud jde o rodičovský příspěvek, tak jdi na Úřad práce a nech si prodloužit pobírání do toho října (pokud Ti teda vychází nástup na MD někdy v listopadu). Dá se to vybavit i poštou, ale možná je lepší jít tam osobně, ať se podívají, kolik Ti z rodičovského příspěvku zůstává a kolik měsíčně Ti vyjde nová částka. Zaměstnavatelovi stačí nahlásit, že žádáš o prodloužení čerpání rodičovské dovolené - do 3 let věku dítěte to musí akceptovat, tak si klidně požádej do těch 3 let a nástup na mateřskou můžeš nahlásit i později.

eeevee
autor
4. dub 2019

@lenbo moc děkuji za odpověď, jsem ráda, že jsi mi potvrdila to, co jsem si myslela 🙂