PN, neprodloužení pracovní smlouvy a PPM. Mám nárok na PPM? Co je potřeba zajistit po neprodloužení pracovní smlouvy?

Zodpovězené
10. únor 2022

Dobrý den,

obracím se na Vás ohledně peněžité pomoci v mateřství.

V dosavadním zaměstnání jsem zaměstnána od 3.4. 2020 + předchozí zaměstnání trvalo 5 let.
Nyní, od 18.10. 2021, jsem v pracovní neschopnosti a tento rok 31.3. 2022 mi končí pracovní smlouva, kterou mi pochopitelně zaměstnavatel již neprodlouží. Moje ošetřující lékařka mi sdělila, že mne do porodu neuschopní. Termín porodu je 23.6. 2022.

Zajímá mne, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a co vše je potřeba zajistit po neprodloužení pracovní smlouvy.

Bylo mi pouze sděleno, že je nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že jsem momentálně nezaměstnaná a jsem v pracovní neschopnosti.

Dále bych si chtěla ověřit, zda dokumenty ohledně peněžité pomoci v mateřství obdržím od své lékařky, které pak následně předávám zaměstnavateli, u kterého jsem byla zaměstnána a zda i v mém případě je možné si samovolně zvolit nástup na peněžitou moc v mateřství 6 týdnů před porodem.

Předem děkuji za Váš čas a Vaši odpověď.

Hezký den. ☺️

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku i podrobné informace o Vaší situaci. Díky nim Vám můžeme dát konkrétní odpovědi.

1. Budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), protože splníte podmínku nemocenského pojištění minimálně 270 dnů v posledních 2 letech a budete po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě.

2. Po skončení zaměstnání je potřeba do 8 dnů na Vaší zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste ukončila zaměstnání a zůstáváte na nemocenské. Je to z toho důvodu, že po skončení zaměstnání a po dobu pracovní neschopnosti za Vás bude platit zdravotní pojištění stát. Pojišťovna na to má svůj formulář, ve většině případů ho najdete na jejich webových stránkách. Budete potřebovat doklad z OSSZ nebo zápočtový list zaměstnavatele s uvedením doby pracovní neschopnosti.
Na zdravotní pojišťovně musíte nahlásit také nástup na PPM - jedná se o jinou kategorii státních pojištěnců.
Po skončení PPM (mateřské), budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Žádost se podává na příslušném Úřadě práce (oddělení státní sociální podpory). Po dobu pobírání rodičovského příspěvku za Vás stále bude platit zdravotní pojištění stát. Změnu na zdravotní pojišťovně byste hlásit nemusela, protože se jedná o stejnou kategorii státních pojištěnců jako v případě PPM.
Je možné, že máte nebo budete mít nárok na další dávky od státu (např. porodné, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení). Záleží to na příjmech Vaší rodiny a příjmech společně posuzovaných osob. Pokud byste se chtěla v této věci poradit, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku nebo Úřad práce.

3. Můžete si zvolit nástup na PPM v době mezi 8. a 6. týdnem před očekávaným termínem porodu.

4. Žádost o PPM Vám vystaví Váš gynekolog/gynekoložka. Vy ji pak předáte příslušné OSSZ (podle místa Vašeho trvalého bydliště).

Přejeme Vám i miminku zdraví a klidný závěr těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz