Přechod z rodičovské na mateřskou. Poradíte mi, prosím?

Zodpovězené
15. bře 2021

Dobrý den,

prosím o radu. K poslednímu březnu 2021 mi skončí rodičovský příspěvek (zbylá rodičovská mi přijde v dubnu). Na mateřskou nastupují buď 6.4. nebo 20.4. Úřad práce mi řekl, abych jen toto nahlásila na zdravotní pojišťovnu a víc řešit nemusím.

Je to pravda?

Dále by mě zajímalo. Mám stále smlouvu se zaměstnavatelem na dobu neurčitou, přičemž jsem před nástupem na první mateřskou odpracovala necelé 4 roky. U dcery jsem pobírala mateřskou cca 23 tis. Zajímalo by mě, zda nyní budu pobírat stejnou částku při mateřské či bude snížena (o kolik?) z důvodu meziobdobí 1.4. - až do doby nástupu na novou mateřskou, kdy nebudu ani na rodičáku, ani na mateřské.

Kam musím nahlásit, že mám tuto pauzu?

Je něco třeba zařídit, podat informaci?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste nám napsala. Máte na nás konkrétní otázky týkající se přechodného období v čase, než nastoupíte na mateřskou dovolenou.

Píšete, že teď pobíráte rodičovský příspěvek. Jeho vyplácení Vám bude končit 31.3. Zároveň máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Neznáme Vaši domluvu se zaměstnavatelem ohledně rodičovské dovolené. To je ve Vaší situaci podstatné. Je potřeba rozlišovat dvě věci. Jednou je vyplácení rodičovského příspěvku (dávka státní sociální podpory) a rodičovská dovolená (týká se zaměstnaných rodičů). Rodičovskou dovolenou můžete čerpat maximálně do 3 let dítěte.

Jsou tedy možné dvě varianty.
1. V době nástupu na mateřskou (6.4.) bude Vaše dcera mladší než 3 roky
V takovém případě můžete požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské do 3 let dcery. Doporučujeme žádost podat písemně. Zaměstnavatel má povinnost Vaší žádosti vyhovět. Plynule přejdete na mateřskou dovolenou.

2. Dceři budou 3 roky před nástupem na mateřskou dovolenou (6.4.)
V takovém případě máte tři možnosti, jak situaci řešit:

  • vrátíte se do práce
  • Váš ošetřující lékař usoudí, že není vhodné, abyste pracovala, a vystaví vám neschopenku
  • se zaměstnavatelem se dohodnete na neplaceném volnu - je potřeba nahlásit Vaší zdravotní pojišťovně, že budete „osobně, celodenně, řádně pečovat o dítě do 7 let věku“, na pojišťovnu se dokládá čestné prohlášení, zdravotní pojištění bude za Vás platit stát

V každém případě máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) ve stejné výši jako před narozením dcery. Bude se vypočítávat z Vašeho příjmu před narozením dcery.

Je potřeba, abyste o svých plánech řekla zaměstnavateli. Doporučujeme, abyste ho kontaktovala co nejdříve. On i Vy tak bude mít čas, se na to připravit.

Před nástupem na mateřskou dovolenou je potřeba zajít k Vašemu gynekologovi, který Vám vydá žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Formulář předáte svému zaměstnavateli.

Na zdravotní pojišťovně je potřeba nahlásit konec pobírání rodičovského příspěvku a konec rodičovské dovolené.

Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla se zorientovat v tom, jaké možnosti, práva a povinnosti máte. Pokud budete potřebovat další informace nebo pomoc, můžete kontaktovat naši Poradnu Na počátku - zavolat, napsat na náš chat nebo e-mail.

Přejeme Vám, miminku, které čekáte, i celé Vaší rodině hodně zdraví a klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz