Těhotná a PPM. Mám opět nárok na proplacení dovolené v zaměstnání?

Zodpovězené
5. kvě 2023

Dobrý den,😊

chtěla jsem se zeptat, zda byste mi prosím poradily?

Jsem těhotná, dnešním dnem nastupuji na peněžitou pomoc v mateřství. Mám syna, který bude mít za pár dní 3 ročky, tudíž jsem s ním byla doteď na rodičovské dovolené.

Můj dotaz zní: Doslechla jsem se od kolegyně, že mám opět nárok na proplacení dovolené v zaměstnání. Mně se to ale nezdá, jelikož jsem přece jednou dovolenou vybrala s prvním synem.

Prosím, byla bych Vám vděčná za vysvětlení.

Mockrát Vám předem moc děkuji.

S pozdravem krásného dne

B.K.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku.

V zaměstnání právě ukončujete rodičovskou dovolenou a nastupujete na mateřskou dovolenou. Ptáte se, jestli budete mít nárok na dovolenou v zaměstnání.

Nárok na dovolenou Vám vznikne. Je to z toho důvodu, že doba mateřské dovolené se Vám započítá ve stejném rozsahu jako odpracované dny. Také za dny ukončené rodičovské dovolené Vám vznikne nárok na dovolenou (doba rodičovské dovolené se ale započítá pouze částečně). Přesný počet hodin dovolené, na kterou budete mít nárok, by Vám měl sdělit zaměstnavatel.

O dovolenou musíte zaměstnavatele písemně požádat před ukončením mateřské dovolené. V žádosti musí být uveden datum, místo a Váš podpis. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět.

Po skončení mateřské můžete požádat na Úřadu práce o rodičovský příspěvek. Ten můžete pobírat současně s vyplácením dovolené.

Přejeme Vám i Vaší rodině hlavně zdraví a vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz