Ukončení PP na dobu určitou v době těhotenství. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
22. říj 2021

Hezké odpoledne, milá poradno,

obracím se na Vás s otázkou ohledně ukončení PP v době těhotenství.

Pracuji na HPP na dobu určitou od 11.1. 2021 do 31.12. 2021 u nového zaměstnavatele. Předtím 16 let u jiného zaměstnavatele.
Nyní jsem těhotná s tím, že mám termín porodu 28.12. 2021. Nárok na PPM mi vznikne, pokud se domnívám správně, neboť v té době budu stále zaměstnaná. Nezaměstnaná až od nového roku.

Z čeho se mi prosím bude počítat PPM?

Oodpracovala jsem pouze 4 měsíce, neboť od května jsem v PN.

Dále bych se ráda zeptala, zda mi vznikl nárok na nějakou dovolenou u současného zaměstnavatale.

Pokud ano, jak postupovat?

Pokud ano, proplácí se dovolená, či si ji musím vybrat před nástupem na MD, na kterou bych měla nastoupit 16.11. (6 týdnů před porodem)?

O rodičovský příspěvek poté mohu žádat, když nebudu zaměstnaná do 4 let věku dítěte? Nárok mám jako jakákoliv jiná maminka?

Děkuji Vám velice za vyčerpávající odpověď.

Přeji krásné dny ve zdraví.

Dobrý den,

děkujeme za Vaše otázky. Budeme se snažit na ně co nejlépe odpovědět.

Nárok na PPM by Vám měl vzniknout. PPM by se Vám měla počítat z vyměřovacího základu v období prvních 4 měsíců, kdy jste chodila do zaměstnání (tedy leden-duben).

Na dovolenou budete mít nárok. Určitě se kvůli času, kdy jste na nemocenské, bude krátit. Máte dvě možnosti, jak postupovat. Můžete si dovolenou vybrat před nástupem na PPM. Doba, kdy budete na dovolené, se bude znovu počítat do nároku na další dovolenou. Je tedy možné, že díky tomu, byste měla nárok na další hodiny dovolené, které by Vám zaměstnavatel vyplatil v prosinci. Máte také druhou možnost, nechat si dovolenou vyplatit za celý kalendářní rok v prosinci. Doporučujeme Vám obrátit se přímo na Vašeho zaměstnavatele a s ním domluvit, jak a kdy budete dovolenou čerpat.

Určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Budete si také moci volit výši rodičovského příspěvku a tím i dobu, po jakou ho budete čerpat.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině zdraví a klidný závěr těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz