Vymazání mého otce z rodného listu. Je to možné?

Zodpovězené
18. čer 2021

Dobrý den,

moc se omlouvám, že to dávám sem, ale nevím, kam to dát, abych se mohla zeptat a slyšet Váš názor. Mám otce napsaného v rodném listě, ale chci ho vymazat.

Dá se to nějak zařídit? Nestýkám se s ním, on my neustále nějak vyhrožuje a nemá mě vůbec rád. Několikrát mi řekl, že jsem byla černá ovce rodiny, že jsem velká ostuda a že jsem pro něho mrtvá... Nechci s ním mít už nic společné, a pokud budu muset, změním si i příjmení, co měla matka za svobodna. Neustále mi říká, že nejsem jeho, protože na něho nejsem vůbec podobná a matka ho neustále podvaděla ....

Prosím, poraďte mi, jsem už zoufalá.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Ptáte se, zda je možné nechat z rodného listu vymazat svého otce. Pokusíme se, co nejlépe Vám odpovědět.

Aby byl otec vymazán z rodného listu, muselo by dojít k popření otcovství nebo k adopci. Ze zákona je však na popření otcovství dána doba 6 let od narození dítěte. Soud sice může prominout zmeškání této lhůty, ale to jen za určitých podmínek - pokud to vyžaduje zájem dítěte a veřejný pořádek. Pokud jste zletilá a člověk, o kterém mluvíte, je skutečně Vašim biologickým otcem, není pravděpodobné, že by Vám soud vyhověl.

Jediným, nám známým, dalším způsobem je osvojení zletilého. Pokud by Vaše matka byla vdaná za někoho jiného, tento její manžel by Vás mohl i jako zletilou osvojit a Vy byste tak mohla svého otce nechat vymazat z rodného listu.

Vnímáme, že zřejmě máte se svým otcem velmi komplikovaný vztah a vymazání z rodného listu by Vám mohlo v nějaké rovině pomoci. Přejeme Vám, abyste našla způsob, jak se se situací vypořádat jinou cestou.

Pěkný den Vám.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz