Žádost o PPM na OSSZ. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
29. srp 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je nutné žádat o PPM přes zaměstnavatele, nebo mohu i sama s doložením evidenčních listů. Jsem nezaměstnaná na nemocenské vázané na posledního zaměstnavatele. Na PPM bych měla nastupovat v ochranné lhůtě. Bývalý zaměstnavatel spadá pod jinou OSSZ než já dle mého trvalého bydliště.

Jelikož jsem měla více zaměstnavatelů za poslední rok, mohu přinést žádost sama na OSSZ dle mého bydliště a doložit tam evidenční listy, co mám od zaměstnavatelů?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste nám napsala. Ptáte se nás, kde máte požádat o PPM v situaci, kdy již nejste zaměstnaná, ale jste v ochranné lhůtě.

Žádost o PPM je nutné podat přes Vašeho posledního zaměstnavatele. Postup je tedy takový, že Vám Váš gynekolog vystaví žádost a Vy danou část předáte svému poslednímu zaměstnavateli. Ten ji doručí OSSZ.

Příslušnost OSSZ se určuje podle sídla zaměstnavatele, pokud je toto sídlo shodné s místem mzdové účtárny nebo pokud zaměstnavatel nemá mzdovou účtárnu. Má-li zaměstnavatel mzdovou účtárnu, řídí se příslušnost OSSZ podle místa mzdové účtárny.
Na OSSZ nemusíte dokládat evidenční listy z předchozích zaměstnání. OSSZ potřebuje pro výpočet PPM také další údaje, které nejsou v evidenčním listu zaznamenány (např. výše denního vyměřovacího základu).

Příslušná OSSZ by Vám měla písemně zaslat vyrozumění o dávce (zda máte/nemáte nárok na PPM, v jaké výši, za jaké období a jakým způsobem bude vyplacena). V případě potřeby s OSSZ můžete komunikovat elektronicky, písemně nebo telefonicky. Ve většině případů není potřeba osobně OSSZ navštívit. To, že se bude jednat o jinou OSSZ než je ta podle místa Vašeho trvalého bydliště, nemusí být tedy v praxi vůbec problém.

Přejeme Vám radostné dny těhotenství a Vám, miminku i Vašim blízkým pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz