Ztráta bydlení a sama s 2 dětmi. Pomohl by mi OSPOD, abych s dětmi mohla kde bydlet?

Zodpovězené
31. kvě 2021

Dobrý den,

dostala jsem se do velmi těžké situace. Nevím, kde a jak začít. Mám dvě děti 3,5 roku a 3 měsíce. Zhruba přes 2 týdny mě začal partner napadat, jak ,tak došlo na fyzické napadení, začal mě s dětmi vyhazovat z bytu, který je pronajatý a psaný na něj. Včera jsem zjistila, že měl soud kvůli nezaplacení nějakého trestu a má jít na několik měsíců do vězení. A dnes přišla majitelka bytu a donesla výpověď k 31.5., že neplatí nájemné a nekomunikuje s ní. Já dostala maximálně 3 týdny, abych opustila byt.

Tyhle zjištění jsou pro mě obrovský šok a já nevím, co mám dělat. Nemám rodinu ani nikoho, kam bych s dětmi mohla jít a nevím, pokud se obrátím třeba na Ospod, zda je možnost, že by mi pomohli s novým bytem pro mě a děti, abych s nima měla kde bydlet a měly zázemí, jaké si zaslouží.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Je nám líto, do jaké situaci jste se se svými dětmi dostala. Píšete, že Vás partner fyzicky napadal a vyhazuje Vás z bytu. Zjistila jste také, že má již nařízeno nastoupit do výkonu trestu. Nyní již také víte jistě, že se budete muset z bytu odstěhovat i s dětmi kvůli neplacení nájemného Vaším partnerem. Věříme tomu, že takováto situace je pro Vás velmi náročná. Je dobře, že hledáte pomoc.

Největším problémem v tuto chvíli se tedy zdá být zajištění vhodného bydlení pro Vás a pro děti. Pokud nemáte možnost jít bydlet na nějaký čas k rodině nebo známým, bylo by dobré co nejrychleji kontaktovat azylové domy pro matky s dětmi.

Již jste se zmiňovala o možnosti řešit svoji situaci ve spolupráci s OSPOD. Takovou pomoc můžete určitě využít. Pracovnice na OSPOD mají často dobrý přehled o tom, zda a kde jsou azylové domy ve Vašem okolí. Někdy mají i informace o tom, zda je volná kapacita. Mohou Vám pomoci je zkontaktovat. Toto ale můžete udělat i Vy sama bez účasti OSPOD. Pracovnice OSPOD by ale také mohli mít přehled o tom, zda je ve Vaší lokalitě možnost požádat o sociální bydlení, městský či obecní byt apod.

Určitě je dobré hledat samostatné bydlení a někdy se to podaří i v krátkém čase. Protože se ale nyní zdá, že budete potřebovat najít bydlení hodně rychle, je skutečně dobré mít zajištěnou i variantu bydlení v azylovém domě (jak jsme se již zmiňovaly), kdyby se Vám nepodařilo najít vhodný byt tak brzy, jak bude třeba.

Chtěly bychom Vás podpořit v dalším hledání a využití pomoci. Situace, která Vás potkala je náročná, ale věříme, že je z ní cesta ven.

Kromě OSPOD můžete opět kontaktovat i naši Poradnu Na počátku. Nabízíme také (stejně jako OSPOD) pomoc v oblasti hledání vhodného bydlení, financí či v komunikaci s úřady. Můžeme Vám zprostředkovat kontakty na další organizace, poskytnout materiální pomoc apod.

Je možné nám napsat e-mail nebo nás kontaktovat telefonicky na lince 774 440 821 (v pondělí a pátek od 9:00 do 14:00 a ve středu od 9:00 do 17:00). Klientky přijímáme také k osobním konzultacím v naší poradně na Soběšické ulici v Brně. V pondělí od 9:00 do 12:00 a ve středu od 12:00 do 14:00 jsme také on-line na chatu, kam se dostanete přes naše webové stránky.

Přejeme Vám všechno dobré a hodně sil na všechno, co teď potřebujete zvládnout.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz