Změnila se nějak antikoncepce za poslední generaci?

Zodpovězené
25. bře 2024

Dobrý den,

jsem z generace, která od puberty zobala HA. Když jsem se pak snažila po cca 15 letech pobírání HA otěhotnět, ukázalo se, že to nebude tak snadné. Sebe už řešit nemusím, ale moje dcera půjde už do puberty, tak je na čase, abych se o tohle téma začala zase zajímat. Z vašeho medailonku jsem nabyla dojmu, že antikoncepce se od dob, kdy jsem ji užívala já, nějak změnila, tak doufám, že k lepšímu.

Můžete mi k tomu prosím napsat víc?

Já k ní mám totiž nyní negativní postoj.

Je nějaký důvod považovat ji za nejlepší cestu prevence otěhotnění pro dospívající dívku?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za dotaz, protože dnes převažuje názor, že antikoncepce škodí. Přitom opak je pravdou. Hormonální antikoncepci považujeme za ochranu reprodukčního zdraví - chrání před hlubokým pánevním zánětem, před cystami, před endometriózou, před silným krvácením a prakticky celoživotně chrání před rakovinou vaječníků a rakovinou dělohy, mluvíme dnes dokonce o tzv. chemoprevenci rakoviny vaječníků.
Změnil se jednak typ estrogenu, který si žena může vybrat - máme přípravky, které obsahují estrogen, který je stejný jako estrogen tělu vlastní nebo je mu velice podobný. Pak se změnila i aplikační forma, kromě pilulek je na trhu i kroužek do pochvy a náplast.

Více, ať se dcera poradí se svým gynekologem. Rozhodně se dá najít přípravek, který každé uživatelce nejvíc vyhovuje.

Přeji Vám krásný den!
MUDr. Vladimíra Bernátková
gynekolog, porodník