Způsobuje antikoncepce rychlejší spotřebu vajíček?

Zodpovězené
15. dub 2024

Dobrý den.

Je pravda, že antikoncepce způsobí každý cyklus ovulačním, a proto klesá rychleji počet vajíček?

Je to myšleno ve spojitosti s tím, že když dívky berou od 14 antikoncepci, už ve 35 mají nedostatek vajíček.

Děkuji

Dobrý den,

není to pravda a je to opačně. Kombinovaná hormonální antikoncepce blokuje ovulaci. To je princip jejího účinku. Užívání antikoncepce nemá žádný vliv na pozdější schopnost ženy otěhotnět. Důležité je ale vědět, že máte otěhotnět včas - ideálně do 32. roku věku. Pokud žena není těhotná do 32 let, doporučujeme zamrazit si svá vajíčka, kdyby později se těhotenství nedařilo. Věk vajíček hraje zásadní roli v prognóze otěhotnění.

Přeji Vám krásný den!
MUDr. Vladimíra Bernátková
gynekolog, porodník