Co je vlastně šestinedělí? Od kdy se počítá a co se v něm děje?

Zodpovězené
21. kvě 2021

Dobrý den,

co je vlastně šestinedělí? Od kdy se počítá a co se v něm děje? Co v tomto období dělat, nedělat a co očekávat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za hezkou otázku. Šestinedělí je období po porodu, které u nás trvá - jak název napovídá - šest neděl, neboli šest týdnů. V jiných zemích a kulturách se počítá jako období 40 dnů po porodu. Historicky bylo u nás dobou, kdy žena a dítě byly považovány za velmi křehké a zranitelné a dostávalo se jim zvláštní ochrany a privilegií. Možná, že jste někdy slyšeli historku o tom, že kdysi ženy porodily dítě na poli při okopávání brambor a po porodu pokračovaly v práci, čímž se má asi naznačit, že dnešní ženy jsou zbytečně rozmazlené. Nic není pravdě vzdálenější. Sice se mohlo stát, že žena na poli opravdu porodila, obzvlášť když termín porodu byl stanovený hodně orientačně, nebo žena těhotenství skrývala, ale tady to také s pravdivostí končí. Pro každého, kdo měl hospodářství, se mnohem lépe sháněla pracovní síla, než náhradní matka, která byla nutná pro přežití dítěte a i pro děti další. Žena tak měla po dobu šestinedělí jedinou práci, a to starat se o miminko. S péčí o domácnost, vaření a případně starší děti ji v té době automaticky pomáhalo společenství žen - rodina, sousedky, přítelkyně. Po skončení šestinedělí následoval rituál, kterým byla žena opět "uvedena do společnosti".

S tím, jak se postupně změnil náš způsob života, změnilo se i prožívání šestinedělí. Komunitní život byl častokrát nahrazen životem v malých rodinách, zlepšila se zdravotní péče, přibyly náhražky mateřského mléka. Nezměnilo se ale to, že období po porodu je obdobím, které je v životě ženy ohromně důležité a přelomové. S narozením dítěte se rodí i nová matka, nová rodina. Žena po porodu je stále zranitelná a křehká a potřebuje velkou podporu a péči, ideálně od ženského společenství. Namísto toho často vidíme mediální obraz ideálu, kdy se bere jako žádoucí, aby žena po porodu zvládla všechny své povinnosti a činnosti nejlépe pár dní po porodu a aby pečovala nejenom o narozené miminko, ale i o ostatní členy rodiny a aby vypadala jako před těhotenstvím. Proč ne, pokud je to přáním ženy a opravdu ji to baví, ale nemělo by to být na úkor toho, že se žena cítí vyčerpaná, neschopná, bez podpory a často až zoufalá a v depresi.

Nejlepším způsobem je připravit se na šestinedělí už před porodem. Poohlédnout se po okruhu žen, které ji mohou pomoci, ať už v rodině, kamarádky, nebo existují podpůrné skupiny maminek v šestinedělí, případně služby poporodních dul a laktačních poradkyň. Dobré je připravit si plán, kdo a jak bude zajišťovat jídlo, každá návštěva může třeba přinést něco uvařeného s sebou, připravit si předem například vývar do mrazáku, využít donáškovou službu. Rozmyslet si, kdo pomůže s péčí o starší sourozence, domácí mazlíčky, jak se zapojí partner. A hlavně - nezapomenout sama na sebe. Dopřát si čas na regeneraci, odpočinek. Obklopit se milými a příjemnými věcmi, vůněmi. Zamilovávat se do miminka. Dát pevné základy kojení, pokud chce žena kojit. Udržovat tělo a hlavně bříško v teple, jíst zahřívající potraviny, dopřát si bylinky, masáže, péči o poranění, vaginální napářku nebo bylinné koupele. Dovolit si nechat si pomoci a cítit se jako bohyně - protože tou opravdu po narození dítěte je.

Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz