Rebonding. Zvládnu ho i sama?

Zodpovězené
11. říj 2023

Dobrý den,

mám doma 17denní miminko, vše je v pořádku od samého začátku, i když tak nějak jsme se hůře "sbližovali" - je to mé první dítě, tak moc nevím, co dělat a nedělat, jdu na vše pocitově a jak vyhovuje nám oběma. Snažím se kojit, akorát se mi ještě stále nerozběhlo mléko tak, jak bych si představovala, anebo to bylo ok pro syna. Kojím přes klobouček z jednoho prsa, z druhého plně. Nevím, proč se syn nepřisaje na to jedno, ale ráda bych je nepoužívala vůbec. Doslechla jsem se o rebondingu - resp. četla jsem si o něm.

Zajímá mě tedy, jestli by plnému kojení z obou prsou bez kloboučku třeba mohl pomoct právě rebonding.

Nebo myslíte, že je na to už pozdě?

Jestli ne, zvládnu to sama, nebo si mám k tomu zavolat někoho na pomoc?

Děkuji Vám.

Petra

Dobrý den, Petro,

děkuji za otázku a za důvěru. Miminka se učí kojit - stejně jako my - kojením, t.j. mají tendenci opakovat to, co jim funguje.

Každé miminko se rodí se stejným "programem" postupu, kdy dokáže samo najít čichem prs, dostat se k němu a přisát se. Za ideálních podmínek by takové samopřisátí proběhlo v kontaktu kůže na kůži po každém porodu. Bohužel málokdo má takové ideální podmínky. Samopřisátí potřebuje obvykle mnohem víc času, než obvyklé dvě hodiny bondingu v porodnici. Miminko, které se takto přisaje samo, se v naprosté většině případů přisaje správně. Píšu "přisaje", ale je to tím, že v našem jazyku nemáme úplně vhodné slovo - miminko totiž z prsu nesaje. Při pití z prsu všechna miminka používají jiné svaly a jinou techniku, než při sání, a to bývá právě často problém používání kloboučků, lahviček, ale i krmení stříkačkou. Existují miminka, která nemají problém obě naprosto odlišné techniky střídat, ale jsou miminka, která jsou z tohoto střídání zmatená a to v různé míře.

Pokud miminko pije z kloboučku nebo z lahvičky a tahle technika mu funguje, mívá tendenci používat stejný způsob sání i na pití z prsu, ale při pití z prsu mu to tak úplně nefunguje. Proto málokdy stačí jen sundat kloboučky a miminko bude z prsu pít bez nich - taková možnost existuje, ale je velmi řídká. Musíme vlastně miminko přeučit na jiný způsob pití, ale určitě víte, že přeučování je někdy náročnější, než učení se od nuly.

Rebonding, na který se ptáte, je zřejmě založený na teorii, že miminko si vybaví ten prapůvodní program z doby těsně po narození. Určitě to můžete zkusit. Důlěžité je, aby to byl opravdu kontakt kůže na kůži, doporučuji si brát miminko na sebe v době, kdy jste oba v pohodě, můžete nechat syna prsa prozkoumávat čichem, olizovat, někdy se opravdu ten instinkt vybaví. Větší šance je těsně po probuzení, například kdyby syn na Vás spal. Úspěch záleží na mnoha faktorech, obecně samozřejmě čím dříve po narození, tím lépe. To, co je pro nás pár dní, je pro miminko celý jeho život a celý jeho život pilo už určitým způsobem.

Návštěvu laktační poradkyně určitě doporučuji, pomůže Vám i ujistit se, že z prsu, z kterého syn pije bez kloboučku, je přisátí správné a efektivní, protože jen tak se bude kojení dařit lépe.

Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz