Trampolína. Je opravdu tak špatná? A proč?

Zodpovězené
28. dub 2023

Dobrý den,

často se setkávám s tím, že trampolína je pro děti špatná. Má ji ale skoro každý.

Co si o tom myslíte a je možné mi nějak blíže vysvětlit, proč je trampolína špatná?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při skákání na trampolíně hrozí nebezpečí vážného úrazu, bohužel velmi časté bývají u dětí zlomeniny a různá vykloubení. Skáče-li na trampolíně více osob zároveň, jejich pohyb je tak spíše nekoordinovaný, dítě např. nedokáže zbrzdit pohyb a odtlumit nárazy ostatních, kteří také skáčou.
Trampolínu bych nedoporučovala dětem, které mají nižší svalové napětí, slabší střed těla, valgozitu, jelikož nedokážou ztlumit svůj pohyb a doskoky na trampolíně, a tím se jejich problém může ještě prohloubit a zhoršit, a navíc mohou vznikat různé patologie, které je pak těžší odstranit.
Pokud jste již trampolínu pořídili, tak bych doporučovala, aby ji dítko používalo jen na malou chvíli, ale určitě vždy dítě hlídejte, na trampolíně by mělo skákat vždy samotné, jelikož při větší skupině (2 os. a více) jsou otřesy větší, než když skáče dítě samo. Také není dobrý nepoměr mezi různě starými a velikými dětmi, stejně tak je obrovský nepoměr mezi dítětem a dospělým. Pokud trampolínu nemáte, není nutnost ji jako doplňkovou pomůcku k pohybu dítěte kupovat. Pořízení trampolíny je tedy na Vašem zvážení.

Krásný den, Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram