Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
20. bře 2023

Dobrý den, pane doktore,

chci se zeptat na Váš názor. Manžel měl před rokem a půl normozoospermii (u urologa). Teď v CAR už vyšla teratozoospermie (přikládám fotku).

Prosím, co si o spermiogramu myslíte?

Věk 30 let, nekouří, nepije.

Já 30 let - mám zvýšený testosteron 1.81 nmol/l (možná Vy to považujete za normální hodnotu - nebo každý lékař jinak) a AMH 9.2 (zřejmě PCSO), zbytek hormonů ok.

Podařilo se nám s Clostilbegytem na 1x otěhotnět přirozeně.

Moje otázky, na to, že hodně čtu, tak je to hodně "zvláštní a asi ne úplně v pořádku":
1. Moje vajíčko oplodnila zdravá spermie - tedy jedna z toho 1 % morfologicky zdravých? (Je možné, že i morfologicky špatná spermie oplodní vajíčko, nebo ona k němu nedojde a už vůbec ho neprorazí? Případně jak to je?)

2. Je pravda, že má-li žena mírně zvýšený testosteron a PCOS, dítě má náběh na autismus? (Přijde mi to jako blud - vždyť PCOS má mnoho žen, zřejmě by tedy velká část populace měla autismus.)

3. Četla jsem, že ženy s PCOS mají dítě s dětskou mozkovou obrnou. (Přijde mi to jako blud.)

4. Můj lékař říká, že musíme počkat, protože když jsme Clostilbegytem oklamali “přírodu”, vajíčko se nemuselo správně rozdělit, nebo může nastat porucha v chromozomech např. Down a podobně. (Je to pravda? Vždyť velmi mnoho žen užívá Clostilbegyt a děti jsou zdravé.)

Prosím, co si o tomto celém myslíte Vy?

Je velmi mnoho chybných info, a proto potom, pokud si to přečteme, nevíme, čemu věřit.

Zkuste mi napsat Váš pohled. Budu vděčná.

Dobrý den,

spermiogram tak špatný není, morfologie se může za 2-3 měsíce upravit. Bohužel to, co po mně požadujete je kompletní konzultace a k tomu tohle fórum neslouží.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz