Může být zhubnutí příčinou anovulace?

Zodpovězené
27. srp 2020

Dobrý den,

za poslední 4 měsíce jsem zhubla 10 kg (z 69 kg na 59 kg při výšce 170 cm), hubla jsem cíleně, kdy jsem si hlídala příjem (ale jedla vše) a do toho cca 3x v týdnu cvičila.
S manželem se snažíme o druhé dítě (dcera se nám podařila po 7 měsících přirozeně), ale vypadá to, že nemám ovulaci, což usuzuji z posledních dvou cyklů, kdy jsem neměla pozitivní ovulační test ani jiné "příznaky".

Může být podle Vás příčinou to zhubnutí?

Četla jsem, že to může mít vliv, ale zase se mi to nezdá, protože jsem jedla vše, samozřejmě s důrazem na kvalitní a zdravé potraviny, vyhublá absolutně nejsem, a proto mi to přijde jako blbost.

Děkuji předem za odpověď, hezký den.

Dobrý den,

ano vliv to mít může, ale doporučuji vyčkat a nedělat nic, cyklus by se měl vrátit a měla byste začít ovulovat i bez nutnosti zvýšit hmotnost.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz