Otok pod okem po KET. Může jít o reakci na progesteron?

Zodpovězené
2. lis 2022

Dobrý den, pane doktore,

obracím se na Vás s dotazem ohledně reakce, která se mi objevila/objevuje po transferech.

IVF jsme podstupovali kvůli genetické zátěži – první těhotenství se zadařilo hned napoprvé spontánně, nicméně syn po porodu zemřel. Příčinou byla dědičná porucha s dědičností 50 %.

Po vyšetření PGT-M jsme dosáhli tří embryí bez genetické zátěže, nicméně problém nastal s KETy (všechny v nativním cyklu, protože vše funguje, jak má).
Po prvním i druhém KETu se mi vždy cca 4. den po KET pod očima objevil výrazný svědivý červený otok. První KET skončil biochemickým těhotenstvím, druhý KET neúspěšný (zřejmě špatné načasování). Při obou KETech jsem užívala horm. podporu Progesteron basis. S panem doktorem jsme došli k závěru, že otoky mohou být reakcí na progesteron, a proto jsme poslední KET (30.10.) provedli bez podpory progesteronem (dle krevních odběrů byla hladina progesteronu ze žlutého tělíska vysoká).

Nicméně, i nyní, na třetí pokus, se otok objevil (2. den po KET), ovšem v menší míře.

Myslíte, že se může jednat o reakci na progesteron, který se po možném úspěšném zahnízdění zvyšuje a tělo tak reaguje?

Nenapadá Vás, co jiného by mohlo otoky způsobovat?

Imunologické vyšetření provedené nemám, protože spontánní otěhotnění se zadařilo napoprvé, tam se tedy problém nepředpokládal.
Bohužel mám obavy, že otok může být i teď známkou neúspěchu, ale na testy je ještě brzy.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

a v normálním cyklu se podobný stav neopakuje?

Osobně si myslím, že alergie na progesteron neexistuje.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz