PCOS. Jaký by byl dle Vás další postup?

Zodpovězené
2. bře 2020

Dobrý den pane doktore,

o mimčo se pokoušíme zhruba necelé dva roky. Řešíme to s klinikou v Praze teprve od července 2019. Bylo mi diagnostikováno PCOS. Mezitím jsem brala 2 cykly Femaru, na kterou jsem moc nereagovala. Pak jsme udělali 2 měsíce pauzu a nyní jsem brala druhý cyklus Clostilbegyt 1-0-1 a zhruba 13dc se píchal Ovitrele.
Na Clostilbegyt dle paní doktorky reaguji dobře, vždy jsou zhruba 2 folikuly o velikosti 20 mm a více. Sliznice je dle slov pani doktorky v pořádku. Tento měsíc čekám na menstruaci, zda se podařilo, ale tak nějak vnitřně si bohužel myslím, že ne.

Jaké další kroky byste udělal v mé situaci?

Stále zkoušet Clostilbegyt nebo zkusit něco jiného?

Ptala jsem se paní doktorky na laparoskopii pro průchodnost vejcovodů a paní doktorka toho není příznivcem.
Jinak se snažím brát Femaru 2x denně, beru Drmek.
IVF zvažuji jako poslední možnost. Jinak mně i manželovi je 28 let.

Děkuji moc.

Dobrý den,

ve 28 letech bych určitě do IVF nespěchal, otázka zní, jestli je PCOS jediná diagnóza...
Jak je na tom manžel?
A máte bez užívání Clostilbegytu menzes do 35 dnů?
Pokud jsou odpovědi kladné, tak bych souhlasil s vyšetřením vejcovodů.
Máte nadváhu? A bacha na dvojčata.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz